Reklamy
Aktualności Biznes

PayU: e-konsumenci rezygnują z gotówki

Z badania przeprowadzonego przez PayU wynika, że 79% kupujących w sieci płaci za zakupy korzystając z szybkich przelewów online (tzw. pay-by-linków), a aż 64% deklaruje, że jest to najczęściej wybierana przez nich metoda płatności. Tylko 21% użytkowników często płaci przy odbiorze towaru, a prawie 60% nie używa tej metody w ogóle lub robi to rzadko.

Połowa kupujących w sieci odwiedza platformy handlowe i sklepy internetowe średnio raz w tygodniu i zostawia w nich od 500 do 2 tys. zł rocznie – wynika z analizy PayU. Przy płaceniu coraz większa grupa internautów wybiera płatności szybkim przelewem z natychmiastową realizacją online lub kartą. Najczęściej kupowane produkty to sprzęt RTV i AGD.

Powyższe dane potwierdzają zmianę, jaka zachodzi w preferencjach e-konsumentów. Rezygnują oni z gotówki na rzecz wygodniejszych i szybszych płatności internetowych. Udział płatności szybkimi przelewami online w ogólnej liczbie transakcji za zakupy w Internecie wzrasta średnio o ok. 10 proc. w skali roku.

Co druga osoba kupująca w Internecie nabywa w ten sposób telewizory, sprzęt audio-video oraz AGD, a także akcesoria do domu i ogrodu. Dużym zainteresowaniem cieszą się także produkty z kategorii telefony i motoryzacja – czterech na dziesięciu badanych kupiło je w ciągu ostatniego roku w sieci. Sprzęt komputerowy oraz upominki dla dzieci nabywa przez Internet co trzecia osoba, która wzięła udział w badaniu.

Analiza odpowiedzi na pytania dotyczące sposobu płatności wskazuje na istnienie trzech grup kupujących w Internecie: aktywni, wygodni, tradycjonaliści. „Aktywni” kupują najczęściej i wydają jednocześnie największe kwoty. Często dokonują płatności kartami, co odróżnia ich od pozostałych użytkowników. „Wygodni” korzystają niemal wyłącznie z szybkich przelewów online, a grupa określona jako „tradycjonaliści” to osoby wybierające płatność przy odbiorze towaru lub zwykły przelew w banku.

Reklamy