Aktualności Gospodarka

PGS wspiera zakaz handlu w każdą niedzielę

 

Polska Grupa Supermarketów wciąż nie godzi się na „kompromisowe” rozwiązanie w sprawie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która wejść w życie ma już od 1 stycznia 2018. Przedstawiciele Grupy wskazują, że dwie wolne niedziele w miesiącu, niekoniecznie poprawią warunki pracy i sytuację rodzinną pracowników sektora handlu oraz – jak twierdzą – będą działać na korzyść zachodnich sieci handlowych.

 

– Uważamy, że pracownicy powinni mieć możliwość skorzystania z instytucji wolnych niedziel, tak jak ma to miejsce w wielu krajach Europy zachodniej – twierdzi Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów. – Rozwiązanie obecnie sugerowane przez Rząd, może z kolei doprowadzić do wzmocnienia, już teraz niezwykle silnej, pozycji zagranicznych sieci handlowych na polskim rynku.

 

Zdaniem przedstawicieli Polskiej Grupy Supermarketów (w jej skład wchodzi 600 sklepów pod markami Top Market, Minuta8 oraz Delica), ustawa uwzględniająca jedynie dwie wolne niedziele w miesiącu może spowodować szeroki napływ klientów do galerii handlowych. Efektem będzie wzmocnienie pozycji zagranicznych koncernów, które swoje placówki lokują właśnie w centrach handlowych, dużych hipermarketach oraz – coraz częściej – na stacjach benzynowych, które mają zostać wyłączone z zakazu handlu.

 

Według PGS wprowadzenie zakazu handlu we wszystkie niedziele oraz święta pozwoliłoby, na znaczne ograniczenie kosztów pracowniczych, polepszenie warunków pracy i poświęcenie czasu rodzinie. Dodatkowo, pozwoliłby na większą konkurencyjność polskich drobnych przedsiębiorców na rynku zdominowanym przez zachodnioeuropejskie sieci handlowe.

 

Jak wskazują dane Eurofund, blisko 2/3 polskich pracowników realizuje swoje obowiązki zawodowe w weekendy. Pod tym względem wyprzedziły nas jedynie dwa europejskie kraje – Rumunia oraz Grecja. Z kolei dane NSZZ „Solidarność” mówią o 1,3 mln osób, które w które pracują nie tylko w niedziele, ale także w dni świąteczne.

 

W październikowym badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez IBRiS dla Rzeczpospolitej, ponad połowa Polaków (51 proc.) wskazała chęć ograniczenia handlu w niedziele.

 

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com