Aktualności Narzędzia

Pishing danych a polityka prywatności

Kradzież tożsamości w Internecie to jedno z najszybciej rozwijających się niebezpieczeństw czyhających na internautę. Świadczą o tym wyniki badań przeprowadzonych przez Dynamics Markets Limited UK. Zgodnie z nimi, 17% Polaków utraciło swoją tożsamość, a 46% padło ofiarą ataku na konto bankowe. Osoby korzystające z sieci często są narażone na utratę danych ze względu na politykę prywatności stron internetowych. Zaakceptowanie jej postanowień, może wiązać się z niedostatecznym zabezpieczeniem poufności informacji. Dobrze jest zastosować się do kilku wytycznych, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa.

Co to jest polityka prywatności?

Tym terminem określany jest pewien dokument, na mocy którego internauta korzysta ze strony interesowanie. Zgoda na jej wprowadzenie w życie oznacza, że niektóre dane użytkownika, ważne z punktu widzenia firmy, będą dla niej dostępne. Odwiedzający witrynę uzyskuje również informację o tym, w jaki sposób te dane są zbierane i przetwarzane, aby nie dopuścić do ich wycieku. Polityka prywatności zawiera również wiadomość o przetwarzaniu danych. W niektórych sytuacjach są przeznaczone nie tylko do wglądu dla konkretnego serwisu, ale również do przekazania jej dalej określonym instytucjom. Kontrowersje budzi zwłaszcza podanie adresu e-mail, poprzez który hakerzy mogą łatwo zidentyfikować internautę i dzięki swoim sposobom wejść w posiadanie poufnych danych. Mimo, że z reguły jest to w pełni szyfrowana transakcja, to jednak dochodzi do sytuacji, w których ludzie ulegają pishingowi, czyli wyłudzeniu określonych danych (np. haseł do konta bankowego). Warto więc znać metody pozwalające przeciwstawić się szkodliwym działaniom i ochronić poufne informacje.

Jak chronić się przed pishingiem?

Kluczowym elementem obrony przed utratą osobistych danych jest posiadanie odpowiedniego programu antywirusowego. Tego typu oprogramowanie pozwoli na wykrycie stron pishingowych i momentalnie je zablokuje. Należy poważnie zastanowić sie nad wyborem programu, który zapewni maksymalną ochronę, a przy okazji nie będzie zbyt wiele kosztował. W takiej sytuacji warto nabyć Kaspersky w promocji od CoupoRando. Uznana marka w niskiej cenie to gwarancja najlepszej ochrony komputera. Poza wyspecjalizowanymi programami, można również samemu przeciwdziałać zagrożeniom. Powinno się ignorować wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia proszące o podanie danych osobowych bądź wypełnienie formularzy. Chęć wyłudzenia danych w ten sposób nie wróży z pewnością nic dobrego, dlatego najlepiej nie podawać żadnych osobistych informacji. Pomocne będzie także regularne sprawdzanie stanu konta bankowego. Przeprowadzanie dużej ilości transakcji może wiązać się z brakiem znajomości faktycznego stanu finansów. Dobrze jest więc kontrolować swoje wydatki, aby mieć wszystko pod kontrolą.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com