Reklamy
Aktualności Artykuł sponsorowany

PIT-2019 – podsumowanie roku

Oficjalnie zakończono składanie większości deklaracji podatkowych PIT za 2019 rok. Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło badania dotyczące e-usług w administracji, podając informacje o najważniejszych zmianach i reformach oraz ich przyjęciu przez podatników w Polsce. Według tych analiz z nowej usługi „Twój e-PIT” skorzystało aż około 7 milionów Polaków, a samo składanie deklaracji drogą elektroniczną jest najpopularniejszą usługą e-administracji. W sumie kilkanaście milionów osób postanowiło PIT 2019 rozliczyć z urzędem skarbowym w wersji online. Co mówią raporty i jak wyglądało rozliczanie PIT 2019?

Znajomość i poziom zadowolenia z usług elektronicznych

Według badań Ministerstwa Cyfryzacji nawet 83 procent badanych internautów zna możliwości rozliczenia e-deklaracji z pomocą technologii cyfrowych. Skorzystało z niej około 53 procent respondentów, a prawie 92 procent oceniło realizację usług elektronicznych dobrze lub zdecydowanie dobrze. Do 30 kwietnia 2019 roku podatnicy składali najpopularniejsze zeznania podatkowe za rok 2018. Za rok 2019 (PIT 2019) będą się oni rozliczali do końca kwietnia przyszłego roku (PIT w 2020). Te pozytywne opinie można potwierdzić, również opiniami użytkowników komercyjnych e-deklaracji. Użytkownicy doceniają wygodę możliwości elektronicznego rozliczenia zeznań podatkowych PIT. Zwracają uwagę w szczególności na zalety takie jak: możliwość pracy na własnym komputerze, szybkie składanie dokumentów za pomocą sieci internet, ograniczenie ilości błędów związanych z przepisywaniem danych manualnie, oraz opcje skorzystania ze wsparcia profesjonalnych programów PIT. Coraz więcej osób korzysta również z profilu zaufanego, który umożliwia między innymi autoryzację dokumentów i danych. Według ministerialnych badań w roku 2019 założono już ponad 931 tysięcy nowych profili zaufanych.

Nowości w 2019 roku – usługa „Twój e-PIT”

Jedną z nowości wprowadzonych właśnie w bieżącym roku (PIT 2019) jest nowa usługa – zwana „Twój e-PIT”. Z założenia ta forma rozliczenia polega na przygotowaniu deklaracji za podatnika przez Krajową Administrację Skarbową, na podstawie posiadanych przez nią informacji – od pracodawców i innych organów i urzędów. Zgodnie z informacją na oficjalnym portalu „Twój e-PIT” automatyczna akceptacja PIT-37 i PIT-38 zakończyła się pomyślnie. „Twój e-PIT” na razie jest rozwiązaniem zupełnie fakultatywnym, oznacza to, że podatnik mógł skorzystać z innych znanych mu opcji rozliczenia – PIT tradycyjnie, czy e-deklaracje przez program PIT. W przypadku jeżeli przygotował zeznanie indywidualnie, to wygenerowane automatycznie rozliczenie PIT-37 lub PIT-38 w usłudze „Twój e-PIT” przestawało obowiązywać (ustępowało pierwszeństwa). Nowością była możliwość niepodjęcia żadnych działań – tak zwane „niedziałania”. Generalnie jeżeli podatnik nie rozliczył się samodzielnie z organami podatkowymi, a powinien rozliczać się PIT-37 lub PIT-38, to najprawdopodobniej system „Twój e-PIT” wygenerował dla niego deklarację podatkową, która z ostatnim dniem na złożenie PIT została przyjęta (fikcja akceptacji) za zaakceptowaną przez podatnika (pomimo tego, że nie podjął on żadnych aktywności).

Zapowiedzi na przyszłość

Według zapowiedzi Ministerstwa w przyszłym roku będą proponowane dalsze udogodnienia dla podatników, oraz trwają prace nad rozszerzeniem reform e-administracji. Docelowo usługa „Twój e-PIT” będzie rozszerzana o kolejne formularze podatkowe.

Reklamy