Aktualności

Pod presją silnego dolara

Ciągle słyszymy o drastycznym wzroście kursu franka i jego negatywnym wpływie na kredytobiorców. A prawie nikt nie mówi o dolarze. W rzeczywistości to umacniająca się amerykańska waluta jest bardzo szkodliwa dla naszej gospodarki.

Wielu importerów nabywa towar na Dalekim Wschodzie, gdzie główną walutą rozliczeniową jest dolar. Także wielu producentów nabywa surowce czy półprodukty za granicą, z walutą rozliczeniową w postaci dolara. Szczególnie negatywnie wpływa to na branżę sprzętumedycznego, która jest oparta na zamówieniach publicznych i gwarancjiceny na przynajmniej 12, a często 24 miesiące.

Stabilny kurs dolara pozwalał na optymalizację cen i oferowanie produktów w przetargach w konkurencyjnych cenach. Na czym zyskały przede wszystkim placówki służby zdrowia. Nikt niestety nie przewidział, że dolar aż tak się umocni i to w tak krótkim czasie. Jeżeli kurs utrzyma się w dłuższej perspektywie na aktualnym poziomiemoże się okazać, że wiele umów podpisanych przez takie firmy ze szpitalami w czasach stabilnego dolara jest nierentownych. W skrajnych przypadkach mniejsze firmy mogą otrzeć się o wizję bankructwa.

Paweł Ossowski
ZARYS International Group

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com