Reklamy
Aktualności

Podatki: od barteru płaci się VAT

Transakcje barterowe są popularne wśród małych i średnich firm. Z pozoru proste, nie wymagają przepływów finansowych, nie obciążają budżetu. Według przepisów podatkowych są jednak normalnymi umowami i należy od nich odprowadzić VAT.

Barter to wymiana towarów i/lub usług na inne, równowartościowe towary i/lub usługi bez przekazania jakichkolwiek kwot pieniędzy pomiędzy kupującym a sprzedającym.

W przykładzie, gdzie jeden przedsiębiorca użycza drugiemu część swojego sklepu w zamian za jego remont, obaj od tej czynności muszą zapłaci VAT. Tego typu umowę warto oczywiście spisać, by uniknąć nieporozumień. Nie można przy tym zaniżać wartości usług do przysłowiowej złotówki. Organy podatkowe zakwestionują taką wartość umowy, musi być ona zbliżona do cen rynkowych. W przypadku, gdy US dopatrzy się nieprawidłowości zażąda zapłaty większego podatku i odsetek a prosta z założenia umowa stanie się poważnym obciążeniem.

Najłatwiej jest skalkulować obie wartości na tym samym poziomie cenowym – taka zresztą jest idea barteru. Jeśli obie usługi bądź produkty będą przy tym obciążone taką samą stawką VAT-u, podatek należny będzie równy naliczonemu. Ergo: nic fiskusowi nie trzeba będzie dopłacać.

Reklamy