Reklamy
Aktualności

Podatki: pamiętaj o deklaracjach VAT; jak zapomnisz – żałuj

Kara za niedotrzymanie terminu złożenia deklaracji nie jest karą administracyjną, przyznawaną z urzędu. Teoretycznie zależy od kilku czynników.

Załóżmy, że zapomniałeś wysłać deklarację w terminie. Odpowiadasz za to jako przedsiębiorca, nie zrzucisz tego na zapominalską księgową, biuro, sekretarkę. Deklarację można składać osobiście w US, wysłać pocztą lub złożyć przez internet.

Żeby Cię ukarać, Urząd Skarbowy musi udowodnić, że Twoje działanie było celowe. W przypadku, gdy przedsiębiorca – czyli Ty – wie, że musi danego dnia złożyć deklarację, US zakłada a priori, że takie właśnie było. I karze. W praktyce za pierwsze spóźnienie na ogół dostaniesz pouczenie, za drugie minimalny mandat – ok. 200 zł. Trzecie rodzi poważne skutki – maksymalny mandat to prawie 3000 zł. Sporo jak na opóźnienie w wysłaniu dokumentu. Jeśli chcesz uniknąć odpowiedzialności, musisz udowodnić, że nie powstało ono z Twojej winy. W grę wchodzą chyba tylko wypadki losowe – szpital, klęski. Słowem – powód musi być poważny.

Lepiej deklarację wysłać, nawet po terminie, niż machnąć ręką. Jej brak będzie bardziej kosztowny. Jeśli wysokość nieujawnionego podatku w 2011 r. nie przekroczy sumy 6930 zł – mamy do czynienia z wykroczeniem. A więc mandat od 200 do prawie 3000 zł. Raczej z górnej półki. Jeśli wartość „ukrytego” podatku przekroczy 6930 zł, jest to przestępstwo i sprawa idzie do sądu. Kiedy faktycznie nie złożyłeś deklaracji i dostałeś zaproszenie na rozprawę, od razu przyznaj się do winy i zaproponuj dobrowolne poddanie się karze. Unikniesz w ten sposób wpisu do rejestru osób skazanych.

Jeśli odkryłeś zaniedbanie w swoich dokumentach, zrób szybko dwie rzeczy – złóż deklarację a w ślad za nią tzw. czynny żal. Czyli donos na siebie. Jeśli urząd nie wiedział o Twojej zaległości i sam go o tym powiadomiłeś, unikniesz odpowiedzialności. Pod warunkiem oczywiście, że naprawisz zaległości – złożysz deklarację, zapłacisz podatek, etc. Wzór prostego, ale mającego atrybuty ważności oświadczenia o czynnym żalu znajdziecie np. tutaj.

Reklamy