Reklamy
Aktualności Nieruchomości

Podsumowanie roku w branży deweloperskiej

inwestycji rosła.  Z drugiej strony rosły też ceny nieruchomości ale to znacząco nie zniechęciło kupujących. Jaki więc będzie rok 2019? O to zapytaliśmy deweloperów realizujących inwestycje w Poznaniu.

 

Minione cztery kwartały na rynku mieszkaniowym bez wątpienia były czasem udanym choć nie obyło się bez utrudnień. Branża deweloperska borykała się z brakiem rąk do pracy, rosnącymi cenami materiałów budowlanych i robocizny. Wszystkie te elementy przełożyły się na wzrost cen ofertowych na rynku pierwotnym. Podwyżki pojawiły się we wszystkich największych miastach Polski, nie oszczędzając również Poznania. Tu średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania deweloperskiego sięgnęła 7 tys. zł. Z drugiej strony korzystne stopy procentowe kredytów w połączeniu z rosnącymi przychodami z najmu zachęcały inwestorów do lokowania kapitału właśnie na rynku nieruchomości. O ocenę minionego roku, a także prognozy i plany inwestycyjne na rok 2019 zapytaliśmy przedstawicieli branży deweloperskiej realizujących projekty w Poznaniu. – Miniony rok na poznańskim rynku nieruchomości to czas sporych kontrastów. Z jednej strony za nami kolejny dobry rok z wysokim popytem znajdującym odzwierciedlenie w sprzedaży, z drugiej zaś mamy utrzymujący się wzrost kosztów budowy i dużą liczbę nowych inwestycji, co zaostrza konkurencję – mówi Iwona Chmielewska v-ce dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Monday Development. – Kolejne dwanaście miesięcy zapowiada się pracowicie. W II kwartale 2019 roku przekażemy właścicielom klucze do mieszkań w inwestycji Zielony Sołacz Tarasy. Ponieważ zainteresowanie inwestycją jest bardzo duże, spodziewamy się do tego czasu zakończyć sprzedaż ostatnich wolnych lokali w tym projekcie. Przez kolejny rok trwać będzie budowa osiedla Nowych Kosmonautów przy ulicy Serbskiej. Ofertę sprzedaży wkrótce uzupełnimy o drugi etap tej inwestycji. Nie obędzie się też bez wyzwań, albowiem przygotowujemy do realizacji nowy projekt w miejscu dawnych zakładów Wiepofama. Plan rewitalizacji terenu liczącego ponad 50 ha, to ogromne przedsięwzięcie nie tylko ze względu na jego skalę, ale także na zakres objęty projektem. Zakłada on bowiem zarówno postawienie nowoczesnych budynków mieszkalnych, jak i stworzenie przyjemnego miejsca do życia. Zbudujemy nową część dzielnicy Jeżyce z ulicami, deptakami, miejscami do wypoczynku i sąsiedzkich spotkań. – dodaje.

Pozytywnie miniony rok ocenia firma Budnex, która na poznańskiej Starołęce realizuje duże osiedle. W planach ma jednak jeszcze inne inwestycje. – Rok 2018 z pewnością możemy zaliczyć do udanych. Zakończyliśmy realizację I etapu inwestycji Starołęcka Dolina sprzedając niemalże wszystkie mieszkania. Dwa pierwsze budynki stanowiły zapowiedź  dużego osiedla, które zrealizujemy w tym miejscu, a także stały się przyczynkiem do ożywienia Starołęki. Ten swoisty impuls do zmian na dotychczas mało eksploatowanym przez deweloperów terenie z pewnością możemy nazwać sukcesem, tym bardziej, że drugi etap tej inwestycji również cieszy się sporym zainteresowaniem – mówi Damian Mirek, Kierownik Biura Sprzedaży  Budnex w Poznaniu – Choć wielu ekspertów patrzy na rok 2019 nieufnie, wypatrując spowolnienia na rynku nieruchomości, my jednak spodziewamy się okresu o porównywalnym potencjale sprzedażowym do roku 2018. Chociażby z tego względu przygotowujemy dwie nowe inwestycje. Jedną w Poznaniu, kolejną w Zalasewie. Choć są jeszcze na etapie projektowym, to liczymy, że przynajmniej jedną z nich uda się wprowadzić w 2019 roku do oferty sprzedażowej – dodaje.

O ile z perspektywy czasu i pomimo pewnych utrudnień mijający rok branża deweloperska może zaliczyć do udanych, o tyle ciężko oszacować co tak naprawdę przyniesie rok 2019. Eksperci wypatrują spowolnienia ale liczba realizowanych i planowanych przez deweloperów inwestycji tego nie zapowiada. To jak rozwinie się sytuacja pokażą najbliższe miesiące 2019 rokuRok 2018 w branży nieruchomości bez wątpienia był czasem intensywnym. Wysoki popyt na nowe mieszkania sprawił, że wyniki sprzedażowe deweloperów pikowały, a liczba wprowadzanych do oferty.

 

Reklamy