Reklamy
Aktualności Wydarzenia

Podsumowanie Startup Contest z konferencji infoShare

W Polsce nie brakuje ciekawych i innowacyjnych projektów. Jak podkreślał Noam Tamari-Wekser, po wizycie na infoShare Startup Zone powered by STARTER, polscy przedsiębiorcy mają potencjał ku temu, by zrewolucjonizować rynek globalny. Wielu z nich uczestnicy konferencji mieli okazję poznać dzięki Startup Contest – to właśnie rodzime projekty w głównej mierze zostały zapamiętane podczas międzynarodowego konkursu organizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER. W tym roku do wygrania była nie tylko nagroda główna – 20 000 euro w gotówce ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdańska, ale i szansa na inwestycję z łącznej puli ponad 1 000 000 euro od inwestorów gotowych na wejście kapitałowe w ciekawe pomysły. Komu się to udało?

Projekt zmieniający podeście do systemu rezerwacji hotelowych, technologia pozwalająca na stworzenie inteligentnych urządzeń kontrolujących cały dom lub miejsce pracy, narzędzie do analizy informacji zapisanych w DNA czy pasek, który czyni każdy zegarek inteligentnym, to tylko niektóre z pomysłów, które pojawiły się na STARTEROWEJ scenie podczas infoShare Startup Zone. Wiele z nich, dzięki udziałowi w wydarzeniu, zyskało wsparcie mentorskie i możliwość spotkania z inwestorami i osobami, które pomogły zweryfikować założenia projektu.

– W tym roku koncepcje biznesowe okazały się być dojrzalsze niż w ubiegłym. Brakowało zdecydowanego lidera, a sam poziom prezentowanych projektów był bardzo wyrównany. To sprawiło, że decyzje inwestycyjne nie były łatwe. Ostatecznie inwestycję zaproponowaliśmy VitaGenum. Rozmawiamy w tej chwili również z Plugmystore i LiveCall – mówi Tomasz Czapliński, juror i inwestor reprezentujący SpeedUp Venture Capital Group.

LiveCall, mimo, że nie dostał się do finału, przykuł uwagę inwestorów. Propozycję wejścia kapitałowego otrzymał od Xevin Investments Group.

– Korzystaliśmy ze wszystkich możliwości, jakie oferowała nam formuła Startup Zone powered by STARTER. Przed konkursem rozmawialiśmy z mentorami przez Skype na temat produktu i opowiadania o nim. Zdobyliśmy wiedzę, jak prezentować LiveCall i pokazywać korzyści. Nasze wcześniejsze wyobrażenia zostały wywrócone do góry nogami, co przyniosło jednak świetne rezultaty – wspomina Maciej Dulski, Head of Sales LiveCall. – Świetnym sposobem do nawiązania kontaktu okazało się również Startup Expo. Podczas 2 dni targów rozmawialiśmy z niemal 300 osobami, dzięki czemu mamy wiedzę na temat potrzeb i potencjalnego wykorzystania LiveCall w różnych branżach – dodaje Dulski. Projektem łączącym funkcjonalności LiveChata i Skype’a i pozwalającym efektywnie zakończyć proces sprzedaży, zainteresowało się już wiele firm, m. in. z branży ubezpieczeniowej, e-commerce i pożyczek online, oraz funduszy inwestycyjnych.

Pozostali uczestnicy również przykuli uwagę inwestorów. Experior Venture Fund zainteresował kreatywny pomysł uBirds; Lubelski Park Naukowo-Technologiczny rozmawia z dr Poket i Mutated Byte; VitaGenum, laureatem trzeciego miejsca, po Startup Contest zainteresowało się pięciu inwestorów, a Platinum Seed zaproponowało inwestycję tegorocznemu zwycięzcy Startup Contest, RoomAuction, który pokonał ponad 150 wnioskodawców z 19 krajów.

Stworzona przez gdańszczanina koncepcja odwróconej rezerwacji hoteli przykuła nie tylko uwagę inwestorów, ale i publiczności, która również wskazała startup jako zwycięzcę tegorocznej rozgrywki. Choć firma została założona za granicą, idea jest rozwijana, tu, w Polsce, a oferta startupu już cieszy się powodzeniem wśród klientów – z systemu skorzystało 15 tys. osób oferując hotelom rezerwacje o wartości przekraczającej 4 mln dolarów. Startup pozyskał do tej pory 55 tys. hoteli z 170 krajów – w finałowym wystąpieniu Bolesław Drapella, założyciel RoomAuction.com, liczbę tę przedstawił za pomocą 7500 styropianowych kostek obklejonych tysiącami naklejek informacyjnych wzbudzając tym samym spore zainteresowanie.

– Prezentacja zwycięzcy była strategicznie przemyślana w obszarze nie tylko zainteresowania inwestorów, ale również pod kątem Public Relations, co na pewno ujęło publiczność – podkreśla Grzegorz Sperczyński, Raised Capital Experts.

Udział w Startup Contest to nie tylko zwrócenie uwagi publiczności i inwestorów:

– Wygrana w Startup Contest to nie tylko wzmożone kontakty medialne i od zainteresowanych inwestorów. To początek potężnego przyspieszenia w działaniach całej firmy i pracy nad rozwojem samego produktu – mówi Bolesław Drapella, CEO RoomAuction.com.

Co ciekawe, konkurs stał się również platformą do wymiany doświadczeń i szansą na współpracę pomiędzy jego uczestnikami.

– Najlepszy aspekt udziału w konkursie to możliwość poznawania ludzi i szansa na zawiązanie współpracy, nie tylko z odwiedzającymi nasze stoisko na Expo czy inwestorami, ale z innymi startupami. Tak się też stało w naszym przypadku – jesteśmy na etapie finalizacji rozmów o współpracy z jednym z półfinalistów. Organizowany przez STARTER Startup Contest otworzył nam wiele drzwi i ciekawych możliwości – dodaje Drapella.

Dodatkowo, jak podkreślają uczestnicy, udział w Startup Zone to nie tylko możliwość przygotowania się do rozmów z inwestorami i klientami, ale – dzięki formule kilkugodzinnych sesji mentoringowych, z której mógł skorzystać każdy zakwalifikowany do półfinału startup – nauka mówienia o swoim pomyśle. Dla wielu znalazło to przełożenie w kolejnych konkursach.

– Podczas Startup Zone gościliśmy wielu uczestników polskich i międzynarodowych konkursów startupowych, np. dr Poket, inteligentny asystent przyjmowania leków, jeden z najlepszych projektów pierwszej edycji programu akceleracyjnego Starter Rocket czy uBirds, pomysł na paski, które zmieniają zwykły zegarek w smartwatch. Projekt już wkrótce zawalczy o tytuł najbardziej kreatywnego podczas międzynarodowych finałów Creative Business Cup. Kibicujemy też Mutated Byte, które walczy o World Summit Awards. To wszystko pokazuje, że pomysły Polaków są uznawane za rokujące i są dobrze oceniane zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Mamy nadzieję, że już wkrótce będzie o nich wszystkich jeszcze głośniej. Cieszę się też, że infoShare Startup Zone powered by STARTER wzbudził tak duże zainteresowanie i był okazją do ich bliższego poznania – mówi Agnieszka Meller z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, organizatora Startup Zone.

Już wkrótce kolejną okazją dla projektów szukających wsparcia na starcie będzie prowadzony przez STARTER program akceleracyjny Starter Rocket. Szczegóły niebawem na stronie www.starterrocket.pl.

Reklamy