Reklamy
Aktualności

Polacy chcą prawnika w beneficie pracowniczym

D.A.S., jako pierwsze Towarzystwo Ubezpieczeń wprowadziło na polski rynek nowy rodzaj benefitu pracowniczego finansującego dostęp do prawnika i usług prawnych. Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie D.A.S., rozwiązanie to ma w naszym kraju wyjątkowo obiecujące perspektywy. Prawie 90% ankietowanych Polaków uznało, że darmowy dostęp do pomocy i porad prawnych, to ciekawy bonus do wynagrodzenia, który może zwiększyć atrakcyjność pracodawcy na rynku pracy.

Do grona specjalistów, których usługi oferowane są w ramach benefitów pracowniczych dołączyli prawnicy. Firma D.A.S. właśnie udostępniła takie rozwiązanie na polskim rynku. – Rosnące zainteresowanie ze strony pracodawców sprawiło, że postanowiliśmy stworzyć dedykowany produkt, w którym pracownicy uzyskaliby finansowanie opieki prawnej. DAS BENEFIT PRAWNY to atrakcyjny i praktyczny bonus do wynagrodzenia. Zapewnia realne wsparcie w codziennych sytuacjach życiowych. To bardzo istotne, bo kwestie prawne dotykają praktycznie każdego aspektu naszego życia – mówi Rafał Hiszpański, Prezes D.A.S.

DAS BENEFIT PRAWNY gwarantuje pracownikom dostęp do pozasądowych usług prawnych w sprawach związanych z życiem prywatnym. Dodatkowo, benefit może mieć bardziej kompleksowy charakter i obejmować również wsparcie finansowe i prawne w przypadku postępowania sądowego. Istnieje także możliwość objęcia opieką prawną rodziny pracownika – jego dzieci oraz małżonka lub partnera.

Karnet na siłownię i ubezpieczenie medyczne to już za mało

Rynek bonusów pracowniczych w Polsce rozwija się niezwykle intensywnie ze względu na coraz większe problemy pracodawców z utrzymaniem i znalezieniem nowej kadry. Wg wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w naszym kraju we wrześniu br. wyniosła 5,8%, a gdzieniegdzie jest jeszcze niższa. – Brak rąk do pracy czy właściwych specjalistów jest w Polsce coraz bardziej odczuwalny. Benefity i dodatki do wynagrodzenia to jeden z popularnych sposobów wyróżnienia się pracodawcy w oczach potencjalnych kandydatów i osób już zatrudnionych. Benefit w postaci opieki prawnej przedstawia się na tym polu bardzo obiecująco. Według naszych badań pozytywnie ocenia go zdecydowana większość Polaków– komentuje Prezes D.A.S.

Według wyników ogólnopolskiego badania, przeprowadzonego przez dom badawczy SW Research, 88% respondentów uznało benefit prawny, pozwalających na darmowy dostęp do pomocy i porad prawnika oraz pokrywający koszty reprezentacji w sądzie, za atrakcyjny i pożądany bonus pracowniczy.[1]– Wyniki badania utwierdziły nas w przekonaniu, że na polskim rynku benefit prawny jest potrzebny i może spotkać się z dużym zainteresowaniem. To również ważna informacja dla przedsiębiorców, bo większość z nich chce, aby oferowane benefity odpowiadały na rzeczywiste potrzeby i były przydatne dla jak największej liczby pracowników. Warto podkreślić, że prawdopodobieństwo napotkania problemu prawnego, wymagającego pomocy specjalisty, jest w Polsce wysokie. Realne wsparcie ze strony pracodawcy w takiej sytuacji dla wielu osób może być więc jednym z ważnych czynników wpływających na wybór miejsca zatrudnienia – dodaje Rafał Hiszpański.

Benefit, który wyróżni pracodawcę

Ważnym elementem dostępu do stałej opieki i wsparcia prawnego w ramach DAS BENEFIT PRAWNY jest jego praktyczność. Dzięki nielimitowanym, telefonicznym poradom prawnym, pracownik może zaoszczędzić nie tylko swój cenny czas, energię, ale i pieniądze. To rozwiązanie przyjdzie mu z pomocą w bardzo wielu sytuacjach, np. w przypadku problemu z reklamacją towaru czy usługi, analizą umowy, np. najmu czy zakupu mieszkania, czy problemem z uzyskaniem odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot albo zgubiony przez linie lotnicze bagaż. Mogąc uzyskać szybką poradę prawną pracownik jest w stanie podejmować lepsze decyzje i uniknąć popełnienia błędu w sytuacjach, które wiążą się z konsekwencjami prawnymi. Bonus od pracodawcy może także pomóc w obronie interesów zatrudnionego w sprawach dużo poważniejszych, jak np. proces sądowy. Postępowanie tego typu wiąże się często z dużymi kosztami. Odciążając z nich pracownika, benefit realnie chroni jego finanse.

Mając za sobą prawnika więcej osób może także zacząć decydować się na dochodzenie swoich praw w sądzie, zaznaczają eksperci D.A.S. Rezygnacja z dochodzenia roszczeń (np. odszkodowania) to w Polsce dość powszechne zjawisko. Według wspomnianego już wcześniej badania, taką decyzję w ostatnich 2 latach podjęło, aż 20% z nas.

Opieka i wsparcie prawne to doskonałe uzupełnienie portfolio bonusów pracowniczych w firmie. Dodatkowo, każdy pracodawca może znaleźć odpowiednią dla siebie i swoich pracowników propozycję, bo DAS BENEFIT oferujemy aż w trzech wariantach. To unikalna na rynku oferta, której jakość gwarantuje nasze wieloletnie doświadczenie i specjalizacja w zakresie ochrony prawnej– podsumowuje Rafał Hiszpański, Prezes D.A.S.

[1]Dane z raportu „Problemy prawne Polaków 2018”, https://das.pl/wp-content/uploads/2018/07/Raport-Problemy-prawne-Polak%C3%B3w-2018.pdf.

źródło obrazka; [ internet ]

Reklamy