Reklamy
Aktualności Biznes

Polacy ruszyli do banków po kredyty. To efekt niskich stóp procentowych

Zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi nadal rośnie. Biuro Informacji Kredytowej odnotowało, że w lipcu 2015 r. Polacy złożyli wnioski kredytowe o wartości o blisko 7% wyższej w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Zasługą są niskie stopy NBP.

Zadłużamy się znacznie szybciej niż kilka lat temu

Wszystko wskazuje na to, że Polacy na dobre odczuli poprawiającą się sytuację gospodarczą w kraju, bowiem tak dużego zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi w bankach i kasach oszczędnościowych nie odnotowano od dłuższego czasu. Indeks PKK (Popytu na Kredyty Konsumpcyjne) utrzymał się w ubiegłym miesiącu na poziomie 6,8%, a to wynik o 2,8 pkt. procentowego wyższy niż w lipcu 2014 r.

Zdaniem eksperta BIK, Sławomira Grzybka, wzrost wartości wniosków kredytowych w bankach to zasługa przede wszystkim:

  • relatywnie stabilnej sytuacji makroekonomicznej w kraju,
  • utrzymujących się na niskim poziomie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.

W raporcie czytamy też o satysfakcjonującej kondycji [1] krajowego rynku pracy, który w konsekwencji stymuluje Polaków do większego ryzyka i zaciągania kredytów o * wyższej wartości (uwaga: wzrost wartości kredytów nie jest równoznaczny ze wzrostem liczby składanych w bankach wniosków kredytowych – przeciwnie, jeśli chodzi o liczbę wniosków, to tutaj odnotowano 4,8-procentowy spadek).

[1] GUS podaje, że bezrobocie rejestrowane za czerwiec br. obniżyło się do poziomu 10,3%.

Ekonomiści oceniają, że decyzji o wzrośnie stóp procentowych Rady Polityki Pieniężnej powinniśmy spodziewać się nie wcześniej niż na przełomie września i października br. – prawdopodobnie o 0,5 pkt. proc.

Chętniej zaciągamy także kredyty na dom i mieszkanie.

Z najnowszej dokumentacji udostępnionej przez BIK wynika, że Polacy decydują się także na nieco większe zobowiązania hipoteczne niż jeszcze rok temu.

Co ciekawe – mimo że liczba wniosków składanych w bankach nie zmieniła się, to wartość każdego z nich była wyższa średnio o 6,2% w porównaniu do tego samego okresu w 2014 r.

Reklamy