Reklamy
Aktualności Nieruchomości

Polacy wolą poczekać i kupić nowe mieszkanie

55% Polaków w ogóle nie interesowało się zakupem nieruchomości, które pochodziły z rynku wtórnego – wynika z badania TNS Polska dlaserwisu Oto Dom. Za co cenimy mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego?

Zdaniem eksperta rynku nieruchomości, mieszkania w nowym budownictwie są znacznie chętniej kupowane niż lokale na starszych osiedlach. – Decydujące są względy praktyczne – mówi Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development. – Nowe mieszkania sąnajlepszą inwestycją, klienci mają wpływ na ich ostateczny kształt, od początku czują się jak u siebie.

Więcej nowych mieszkań

Na rynku nieruchomości nie brakuje nowych mieszkań. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu całego 2015 roku firmy deweloperskie oddały do użytku 62,5 tys. lokali mieszkaniowych. To wzrost o 5,7 proc. względem poprzedniego roku. Deweloperzy rozpoczęli budowę 86,5 tys. mieszkań – aż o 24,1 proc. więcej niż w 2014.

– Nowe mieszkania sprzedają się lepiej niż starsze lokale – Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park w Warszawie. – Zwłaszcza młode osoby często wolą nawet poczekać aż zakończy się realizacja danejinwestycji, niż wydać pieniądze na mieszkanie dostępne od ręki, ale w starym budownictwie – dodaje.

Dlaczego wolimy nowe mieszkania?

Najwięcej osób jako zaletę mieszkania z rynku pierwotnego wskazuje dwie rzeczy: w mieszkaniu wszystko jest nowe (38%), budynek nie wymaga remontów (35%). O zakupie nowego mieszkania przesądzają również większa estetyka budynków, nowoczesna infrastruktura, niskie koszty utrzymania, większy wybór.

– Wymagania klientów rosną. Nie chcą mieszkać w mieszkaniach rodem z PRL-u. Znaczenie odgrywa dobry design i wygodne, jasne przestrzenie – mówi Roma Peczyńska, marketing managera Red Parku. – Dlatego warto wsłuchiwać się w oczekiwania klientów i oferować rozwiązania najwyższej jakości.

Decyzja należy do ciebie

Zaletą rynku pierwotnego jest również możliwość samodzielnego decydowania o wystroju wnętrza (33%) – kupujący nie mysi decydować się na styl narzucony przez poprzedniego właściciela. Niektórzy deweloperzy oferują pakiety wykończenia mieszkania w cenie. Klienci mają do wyboru na przykład ręcznie robioną cegłę, beton dekoracyjny, podłogi dostępne w wielu wzorach, płyty 3D na ściany, nowoczesne tapety i pluszowe panele ścienne. Tak jest między innymi w kolejnym etapie Nowej Papierni we Wrocławiu.

– Dzisiejsi klienci cenią zindywidualizowane mieszkania, pasujące do ich charakteru. Dlatego do wykończenia podchodzimy elastycznie, włącznie z przeprojektowaniem układu lokalu. Oferujemy również bezpłatną pomoc architekta wnętrz – mówi Ewa Skibińska, marketing manager Nowej Papierni Ultra Nova we Wrocławiu.

Polacy najczęściej kupują mieszkania dwu- lub trzypokojowe o zróżnicowanej powierzchni (najczęściej jednak wybierany był metraż od 51 mkw. do 60 mkw.). Większość spośród badanych (84%) skorzystała z kredytu. Najwięcej spośród nich deklarowało udział wkładu własnego na poziomie powyżej 30%.

RED Real Estate Development

Reklamy