Reklamy
Aktualności

Ponad 2000 zł różnicy w cenie OC dla tego samego kierowcy

Oferty ubezpieczenia OC zaproponowane temu same kierowcy przez poszczególne towarzystwa, mogą różnić się od siebie o więcej niż 2000 zł, przy dokładnie tym samym zakresie ochrony. Skąd biorą się tak duże różnice cen i co zrobić, żeby nie przepłacić za polisę?

Choć ochrona zapewniona kierowcy w ramach komunikacyjnego ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie jest taka sama, to różnice w cenie polisy mogą być bardzo duże. Każde towarzystwo samodzielnie określa bowiem ryzyko ubezpieczeniowe związane z danym kierowcą i jego pojazdem.

Prawie 1500 zł różnicy dla doświadczonego kierowcy

Doświadczony kierowca, posiadający wieloletnią historię bezszkodowej jazdy, teoretycznie powinien otrzymać same atrakcyjne oferty ubezpieczenia OC. W praktyce okazuje się jednak, że nawet on może przepłacić za polisę, i to niemało, bo prawie 1500 zł. Przekonał się o tym 64-letni mieszkaniec Warszawy. Jedno z towarzystw zaproponowało mu polisę za 353 zł. W innym musiałaby zapłacić aż 1836 zł – wynika z danych

Każde towarzystwo samodzielnie określa, które dane dotyczące właściciela pojazdu lub jego samochodu w największym stopniu wpływają na cenę polisy. W przypadku jednego ubezpieczyciela przeszło 20-letnie może więc obniżyć składkę, w innym towarzystwie wręcz przeciwnie. Gdyby właściciel Renault R5 nie sprawdził ofert różnych towarzystw, mógłby zapłacić za OC niemal 1500 zł za dużo.

Młody kierowca i ponad 2000 zł różnicy w cenie OC

Jeszcze większe różnice cen mogą dostrzegać młodzi kierowcy, szczególnie ci w wieku 18-24 lata. To właśnie oni statystycznie powodują najwięcej wypadków i kolizji. Jak wynika z danych policji za 2017 r. to właśnie w przypadku tej grupy wiekowej odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. Młode osoby były sprawcami 5 550 wypadków, w których zginęło 468 osób, a 7 272 zostało rannych. Ryzyko ubezpieczeniowe w przypadku najmłodszych kierowców jest więc zdecydowanie większe niż w przypadku pozostałych grup wiekowych.

 

Choć towarzystwa z założenia proponują młodym kierowcom wyższe ceny OC, to niektórzy ubezpieczyciele mogą obniżyć cenę polisy. Każde towarzystwo, oceniając ryzyko ubezpieczeniowe, obok wieku właściciela pojazdu,  bierze pod uwagę szereg dodatkowych czynników. Niektóre z nich (np. miejsce zamieszkania czy pojemność silnika posiadanego samochodu) mogą znacząco wpływać na ostateczną wysokość składki.

Co wpływa na cenę OC?

Cena polisy OC zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą m.in. wiek kierowcy, jego miejsce zamieszkania, zniżki za bezszkodową jazdę, rok produkcji samochodu czy pojemność silnika. Ponadto, niektóre towarzystwa mogą brać pod uwagę dodatkowe czynniki takie jak stan cywilny właściciela auta czy markę i model posiadanego auta. W każdym towarzystwie na korzyść kierowcy mogą więc działać nieco inne informacje. Warto więc sprawdzić i porównać ofertę różnych ubezpieczycieli.

Reklamy