Aktualności

Powstanie centrum dotacji dla małych firm

proces zakładania firmy

Szesnaście wojewódzkich, jeden ponadregionalny i pięć ogólnopolskich – pomiędzy tyle programów zostały podzielone unijne dotacje. Każdy konkurs to inne wymagania. W tym gąszczu niełatwo jest odnaleźć się najmniejszych przedsiębiorcom, którzy chcieliby dla swojego biznesu pozyskać część z 82,5 mldeuro (prawie 354 mld zł po obecnym kursie) unijnych dotacji. W staraniach o dotacje ma pomóc Centrum Dotacji UE, które działa w Grupie Idea Banku.

Wprawdzie obecna perspektywa finansowa zaczęła się w roku 2014 (a potrwa do roku 2020), to jednak walka o unijne pieniądze na poważnie ruszyła dopiero w tym roku. Widać to choćby po wartości wniosków o dofinansowanie. Łączne wydatki na inwestycje, o których dofinansowanie wnioskują przyszli beneficjenci, to już prawie 144,5 mld zł. Na koniec ubiegłego roku złożone wnioski opiewały na kwotę 34 mld zł.

Inni doradzają głównie dużym podmiotom

Największe pod względem wartości są wnioski o dotacje, o które ubiegają się duże firmy, instytucje publiczne, samorządy czy placówki edukacyjne, realizujące projekty infrastrukturalne, środowiskowe czy sportowe. Takim podmiotom jest o tyle łatwo, że w przygotowaniu wniosków pomaga im wiele firm doradczych, skupionych na obsłudze dużych projektów. Inaczej jest z mikrofirmami.

– Rynek doradztwa przy pozyskiwaniu dotacji z UE jest rozwinięty, firmy, które należą do TOP5 wg rankingów pozyskały w poprzedniej perspektywie nawet po kilka mld zł dla swoich klientów. W naszej ocenie nie jest natomiast wystarczająco rozwinięty rynek usług doradczych dla małych firm, ubiegających się o dotacje rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tego typu projekty nie znajdują się w orbicie zainteresowań dużych kancelarii. Tu widzimy niszę, która chcemy szybko zagospodarować –ocenia Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.

Idea Bank, wraz z firma Tax Care, zamierza zaoferować mikrofirmom zainteresowanym pozyskaniem dotacji zaoferować pełną obsługę – od sprawdzenia, w jakich konkursach mogą wziąć udział, po zapewnienie finansowania pomostowego, wkładu własnego czy kosztu VATu. Bank pomoże też w opracowaniu samego projektu inwestycyjnego, żeby zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia z UE. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wniosku, a później prowadzenie dokumentacji i rozliczeń związanych z pozyskaniem dotacji.

W tej chwili w Polsce aktywnie prowadzonych jest 2 mln jednoosobowych działalności gospodarczych. Celem Idea Banku jest obsługa ok. 2 tysięcy firm miesięcznie pod kątem możliwości pozyskania dotacji. Cel jest o tyle realny, że bank ma już spore doświadczenie w pozyskiwaniu dla swoich klientów zwrotnego finasowania. Uruchomił w sumie sześć różnego typu programów kredytowania małych firm z udziałem środków publicznych (nie tylko unijnych). Wśród tych programów można wymienić inicjatywę Jeremie, gwarancje de minimis czy gwarancje z programu COSME oraz InnovFin. Bank udzielił już 25 tys. kredytów współfinansowanych ze środków publicznych. – Wierzę, że dzięki funduszom unijnym wiele osób, które jeszcze nie prowadzą działalności, zdecyduje się założyć firmę – mówi prezes Idea Banku. Przypomnijmy, że w ramach Nowej Perspektywy UE, suma środków przyznanych Polsce na lata 2014-2020 wynosi 82,5 mld EUR. Pierwsze testy nowej usługi Idea Banku pokazały, że zapotrzebowanie na rynku jest ogromne.

Wszystko w jednym miejscu

Dzięki nowemu przedsięwzięciu możliwy będzie znaczący wzrost dostępności usług doradczych dla małych firm, co powinno przełożyć się zwiększenie możliwości pozyskania przez nie środków unijnych. Poza skupieniem się na małych firmach, którychprocentowo jest najwięcej, Idea Bank zamierza budować swoją przewagę konkurencyjną na: zasięgu (63 oddziały w całej Polsce), cenie usługi oraz skupieniu w jednym miejscu doradztwa oraz wspófinansowania projektów przez bank (kredyt pomostowy, kredyt na wkład własny, kredyt na VAT).

Tzw. audyt unijny, którego celem jest określenie potencjalnych szans przedsiębiorcy na pozyskanie dotacji będzie przeprowadzany bezpłatnie (warunkiem będzie posiadanie konta w Idea Banku). Za sporządzenie wniosku i jego procesowanie w urzędach bank będzie pobierał opłatę, ale będzie ona bardzo konkurencyjna względem oferty rynkowej. System odpłatności za usługę zakłada bowiem, że zasadnicza część wynagrodzenia będzie pobierana jako success fee od kwoty pozyskanej dotacji. Bank nie będzie pobierał opłaty dotykowej za uzupełnienie wniosku.

Tax Care

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com