Pożegnanie z kuną. Co oznacza dla nas ta zmiana?

Obecnie jedynym środkiem płatniczym na terenie Chorwacji jest waluta europejska. Euro aktualnie obowiązuje zatem już w aż 20 państwach członkowskich UE, posługuje się nim prawie 347 mln ludzi – wynika z danych Rady Unii Europejskiej.
Przyjeżdżający turyści aż do końca 2023 roku będą mieć możliwość zobaczenia na sklepowych półkach cen zarówno w kunach, jak i euro. Natomiast przy kasach przedsiębiorcy zobowiązani są do prezentowania kursu walutowego w jasny i widoczny sposób (1 EUR = 7,53450 HR). Jest to bardzo ważny środek ochrony konsumentów i pozwoli na kontrolowanie, czy aby przypadkiem firma nie chce sztucznie zawyżyć cen – tym bardziej w sezonie wakacyjnym.
Wprowadzenie euro w Chorwacji głównie rodzi obawy o wzrost cen i usług. Dodatkowo jest to podbite niestabilną sytuacją inflacyjną, z którą ten kraj również się zmaga. Jednak należy pamiętać, że podnoszenie cen w kontekście wymiany waluty na euro jest zakazane. Jeśli jakiś przedsiębiorca złamie zakaz, konsumenci mogą zgłosić nieuzasadnioną podwyżkę właściwym organom, a te – nałożyć grzywnę. Podejrzewać więc można, że takich prób będzie mało w obawie przed wysokimi karami. Warto jednak zachować czujność i w razie wątpliwości sprawdzić, czy aby na pewno wszystko się zgadza – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.
Zmiana waluty na euro nie wiąże się jednak jedynie z obawami o wzrost inflacji i cen. Wymiana ta jest dużym udogodnieniem dla turystów, zwłaszcza z krajów posługujących się europejską walutą. Co ciekawe, chorwacka moneta 1 euro ma wybitą kunę jako symbol tego kraju.
Co zrobić z pozostałymi w portfelach kunami? Można wymieniać je bezpłatnie w chorwackich bankach i wybranych kantorach. Co istotne, wymianą kun nie zajmuje się Narodowy Bank Polski.
Z sytuacją wymiany „starych” banknotów mieliśmy już niejednokrotnie do czynienia, nawet stosunkowo niedawno. 30 września 2022 r. status prawnego środka płatniczego straciły papierowe banknoty o nominałach 20 i 50 funtów. W tym przypadku zmiana wynikała z potrzeby zastąpienia materiału – papieru przez polimer. Wszystko to dla zapewnienia większej trwałości i lepszego poziomu zabezpieczenia przed fałszerstwami – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Jeżeli w domu zalegają nam banknoty nieważnych walut, powinniśmy je niezwłocznie sprzedać, jeżeli jest jeszcze taka możliwość. Warto sprawdzić wcześniej kurs wymiany i wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję. Przykładowo w Tavex skupujemy wycofane waluty, np. papierowe funty wymieniamy po cenie tylko o 5% niższej od standardowej ceny skupu. Natomiast kurs wymiany kun zależny jest od wyceny euro i jest stale aktualizowany. Można go sprawdzić na naszej stronie – dodaje.