Reklamy
Aktualności Finanse

Pożyczki, czyli za co tak naprawdę płacą klienci

Konsumenci zamiennie posługują się słowami pożyczka i kredyt, ale pomiędzy tymi formami zobowiązania, są różnice, które warto poznać przed ostatecznym wyborem finansowania naszych aktualnych potrzeb.

Czym tak naprawdę różni się kredyt od pożyczki? Wbrew pozorom, różnic jest wiele i wynikają one z regulują odmienne przepisy prawa. Oznacza to, że inne wymagania musimy spełnić, aby uzyskać kredyt, a inne aby dostać pożyczkę. Różne są także koszty pozyskania zobowiązania.

Kredyt a pożyczka – najważniejsze różnice

Podstawową różnicą jest źródło finansowania. Kredytu może udzielić jedynie bank, natomiast o pożyczkę ratalną możemy się starać również w instytucjach pozabankowych (pożyczkodawcą może być także osoba fizyczna). Warunki, na których zostanie zawarta umowa kredytu określa ściśle prawo bankowe. Musi w niej zostać jasno określony cel, na który zostanie przeznaczone finansowanie (na przykład zakup samochodu lub mieszkania) wraz z określeniem kosztów kredytu i terminem jego zwrotu. Uzyskanie tego rodzaju zobowiązania jest również trudniejsze, niż w przypadku pożyczki. Wymagane jest potwierdzenie zdolności kredytowej osoby wnioskującej, co wiąże się z koniecznością dopełnienia przez nią szeregu formalności, między innymi dostarczenia zaświadczenia o dochodach i formie zatrudnienia w konsekwencji procedura przyznawania finansowania jest bardzo wydłużona.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pożyczek. Podstawą prawną jest kodeks cywilny, który daje dużą swobodę  wyboru formy zawieranej umowy. Dzięki temu instytucje udzielające pożyczek, jak np. SuperGrosz, mogą ograniczyć formalności do minimum. Skutkuje to większą dostępnością tej formy finansowania w stosunku do kredytów i szybszym, bardzo często online, procesem finalizacji umowy. Środki pozyskane z pożyczki możemy przeznaczyć na dowolny cel, a jej koszt może być nawet nieodpłatny.

Pożyczki pozabankowe według corocznego raportu BIK

Z raportu Biura Informacji Kredytowej „Kredyty Polaków w 2018 r. oraz perspektywy na 2019 r.” opublikowanego pod koniec stycznia 2019 roku wynika, że Polacy chętniej decydują się na pożyczkę ratalną, w przypadku starania się o niższe kwoty finansowania. I tak, w przypadku pożyczek do 4 tysięcy zł., ponad 57% z nich zostało udzielonych przez instytucje pozabankowe, a jeśli weźmiemy pod uwagę kwoty do 2 tysięcy zł., udział firm pożyczkowych w całości przyznanych pożyczek rośnie do 67%. Im niższa kwota pożyczki, tym większy udział firm z sektora pozabankowego.

Czym można tłumaczyć tę zależność? Firmy pożyczkowe doskonale odpowiadają na zapotrzebowanie klientów, którzy starają się o szybki zastrzyk gotówki np. na zakup sprzętów gospodarstwa domowego, remont mieszkania, zakupy świąteczne czy wakacje. Pożyczka ratalna wydaje się być w tym przypadku bezkonkurencyjna w porównaniu z kredytem w banku.

Bardzo duże znaczenie ma również fakt, że wiele firm, m. in. SuperGrosz, pozabankowych udziela kredytów przez Internet. Pozwala to na ograniczenie do minimum formalności, zautomatyzowanie procesu przyznawania finansowania i uczynieniu go szybkim oraz przejrzystym. Fakt możliwości uzyskania pożyczki online ma szczególne znaczenie dla ludzi młodych, swobodnie poruszających się w świecie cyfrowym, a niezwykła innowacyjność jest bez wątpienia jednym z ważniejszych czynników pozwalających firmom z sektora pozabankowego skutecznie konkurować z bankami.

Darmowa pożyczka?

Na łączne koszty pożyczki składają się odsetki i dodatkowe opłaty – ich maksymalna wysokość jest ustalona ustawowo. Dużą zaletą pożyczkodawców funkcjonujących w sektorze online jest przejrzystość warunków udzielania finansowania. Zazwyczaj klient na stronie danej firmy ma możliwość określenia kwoty pożyczki i liczby rat przy użyciu prostego w obsłudze kalkulatora i automatycznie sprawdzić koszt pożyczki (koszt odsetek, prowizji i wysokość RRSO).

Niektóre firmy pozabankowe mają również w swojej ofercie pożyczki z zerowym oprocentowaniem – klient oddaje dokładnie taką kwotę, którą pożyczył. Skierowane są one do grupy osób, które dotąd nie korzystały z usług danego pożyczkodawcy i spełniają wymagania niezbędne do zawarcia umowy.

 

Reklamy