Reklamy
Aktualności Biznes Kariera

Pracownicze Plany Kapitałowe jako narzędzie motywacji dla pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe to jeden ze sztandarowych projektów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. PPK, bo tak mówi się o nim w skrócie, ma być wsparciem dla systemu emerytalnego, a objęci nimi pracownicy mogą liczyć na co najmniej kilkusetzłotowy dodatek do emerytury. Jakie są założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych i czy można je wykorzystać jako narzędzie motywacji dla pracowników?

Pracownicze Plany Kapitałowe – składka pracownika, pracodawcy i państwa

Pracowniczymi Planami Kapitałowymi mają zostać objęci wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. W założeniach twórców projektu PPK mają być składką, w której partycypować będą: pracownik, pracodawca oraz państwo, a gdy tenże pracownik przejdzie na emeryturę, z zebranych środków będzie otrzymywał comiesięczny dodatek do emerytury. Pracownicze Plany Kapitałowe nie są traktowane jako alternatywa dla systemu emerytalnego lub jego część – są niezależnym dodatkiem do niego. Ile będą wynosić składki? Pracownik będzie do PPK dokładał 2% pensji brutto, ale odliczane od pensji netto, czyli jego wynagrodzenie spadnie o tę właśnie kwotę. Wzrosną również koszty pracodawcy, który będzie musiał dopłacić 1,5% pensji brutto pracownika. Do systemu dokłada się również państwo, które będzie wpłacać do środków zgromadzonych przez każdego pracownika 240 złotych rocznie, czyli 20 zł miesięcznie.

PPK dla pracodawców – wyzwanie, ale również szansa

PPK z perspektywy pracodawców to nie tylko dodatkowy koszt, ale również wiele nowych obowiązków. Program będzie wprowadzany stopniowo. Pracownicze Plany Kapitałowe zaczną działać 1 lipca 2019 roku i najpierw obejmą największe przedsiębiorstwa – zatrudniające ponad 250 osób. Co każde kolejne pół roku PPK będzie wprowadzane w coraz mniejszych firmach. Obowiązkiem pracodawcy będzie odciąganie nie tylko swojej składki, ale również składki pracownika, a co za tym idzie – wcześniejsze poprawne jej wyliczenie. Również w gestii pracownika, ale w porozumieniu z pracownikami będzie wybranie instytucji finansowej, której zostaną powierzone pieniądze. Z tej perspektywy to duże wyzwanie, ale również szansa na wejście na wyższy poziom relacji i partnerstwa z pracownikami, a tym samym lepsza pozycja pracodawcy na rynku pracy, na przykład przez równoległe proponowanie potencjalnym pracownikom wciąż dopuszczalnych, ale nieobowiązkowych Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE).

Poznaj lepiej PPK!

Wielu pracodawców z pewnością zaczyna szukać informacji na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych – z jakimi obowiązkami się wiążą, jakie są konsekwencje nieprzestrzegania przepisów, a także jak w maksymalny sposób uprościć obsługę PPK, a nawet jak ich wprowadzenie wykorzystać dla rozwoju firmy i załogi. E&Y, jedna z największych firm doradczych i consultingowych na świecie przygotowała bezpłatne warsztaty online, tak zwany webcast dla przedsiębiorców zainteresowanych tą tematyką (szczegóły można poznać pod tym linkiem:  HYPERLINK . Zdecydowanie warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów, a następnie przełożyć je na własną działalność biznesową. To najlepsza gwarancja jak najpłynniejszego wdrożenia PPK w swojej firmie.

 

Reklamy