Reklamy
Aktualności

Prawo: jak ustrzec się nielegalnego oprogramowania

W wielu przypadkach sprawa dotyczy np. nie odnowionych licencji. A odpowiedzialność za nie jest taka sama, jak za zainstalowanie pirackiego softu z premedytacją. Warto więc dbać o aktualizacje i pilnować licencji, by ich po prostu nie pogubić.

Druga ważna kwestia dotyczy programów, które są bezpłatne dla użytku domowego, lecz za wykorzystanie ich w firmie trzeba zapłacić. Działa tak wiele programów np. antywirusowych. Są też programy w wersji trial, do których należy zakupić licencję po 30 dniach. Dotyczy to m.in. popularnego WinRAR-a, wykorzystywanego wszędzie. Przyznajmy się – kto z nas kupił licencję? Niewiele rąk w górze…

Na służbowych komputerach czy dyskach sieciowych często przechowuje się nielegalne kopie filmów czy muzyki, której pracownicy lubią w pracy posłuchać – warto, żeby mieli ją z legalnych źródeł.

Najpoważniejsza kwestia to zainstalowane z pełną świadomością pirackie kopie programów. Argument ich zwolenników to wysokie koszty specjalistycznego software’u. Niestety – nie da się ich przeskoczyć, można je za to wpisać w wydatki firmy. Grzywny się w koszty nie wrzuci. Ponadto razem z licencją zyskujemy poprawki i uaktualnienia softu.

Większość (90%) kontroli oprogramowania jest wynikiem donosów – pracowników lub konkurencji. Kontrolę może przeprowadzić policja, często robi to razem z kontrolerami skarbowymi. Co grozi w przypadku wykrycia nielegalnego softu? Sporo:

– odpowiedzialność karna, czyli kara ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat;

– konfiskata sprzętu, na którym znaleziono takie programy, co często zamraża działalność firmy;

– grzywna – nawet trzykrotność wartości nielegalnego softu, liczona od wartości najdroższej wersji programu.

Kto fizycznie będzie za to odpowiadał? Nie firma, czyli osobowość prawna, lecz człowiek, osoba fizyczna. Dotyczy to członków zarządu, dyrektorów, właścicieli firm, szefów IT bądź samych pracowników.

Warto więc co jakiś czas zrobić audyt oprogramowania w firmie, czy to własnym sumptem, czy zlecić zewnętrznej firmie. Audytor może wdrożyć politykę odpowiedzialności pracowników za nielegalne oprogramowanie, które zostało przez nich po audycie zainstalowane. Zdejmuje to odpowiedzialność z kierownictwa firmy.

Reklamy