Reklamy
Aktualności Biznes

Proseed 26: Jak uchronić się przed zatorami płatniczymi?

Aż 19% przedsiębiorstw przyznaje, że ma problem z terminowym regulowaniem zobowiązań. W ekstremalnych przypadkach zatory płatnicze mogą powodować powstanie łańcuszka zaległości między wieloma firmami.

Zatory płatnicze mogą doprowadzić do efektu domina, powodującego masowe problemy z płynnością wielu powiązanych ze sobą firm. Sytuację taką obserwujemy obecnie w kilku branżach. Problem zatorów płatniczych dotyka głównie sektor budowlany, a szczególnie firmy uczestniczące w kontraktach infrastrukturalnych. Wrażliwe są również branża reklamowa, handlowa oraz eksporterzy.

Narastanie problemu

Sondaż przeprowadzony przez Business Center Club wykazał, że problem zatorów płatniczych ma aż 60% firm. Aktualne szacunki mówią, że ich wartość wynosi 1,2 mld zł, podczas gdy rok temu było to ok. 800 mln zł, a w 2009 roku – ok. 500 mln zł. Widać więc, że problem jest spory i narasta. Badania firmy BIG InfoMonitor mówią, że aż 70% firm nieterminowo reguluje faktury, a 59% z nich przyznaje, że robi to specjalnie. Czasami ze zwykłej złośliwości, ale częściej, by wykorzystać środki, o które nie upomina się kontrahent.

Przyczyny i sposoby zapobiegania

Główną przyczyną powstawania zatorów płatniczych nie jest wcale zły stan gospodarki. Jest nim niefrasobliwość samych przedsiębiorców, którzy nie reagują w prawidłowy sposób. Istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z zatorami płatniczymi. Pierwszym z nich jest…

 

To tylko fragment artykułu, który ukazał się w Proseed #26, poświęconemu tematyce e-commerce. Sprawdź pełny spis treści Proseed #26 w dziale „numery”.

Aby uzyskać pełny dostęp do unikalnych treści magazynu zamów subskrypcję na proseedmag.pl/subskrypcja.

Wolisz słuchać?  Pobierz Proseed Audio #26 za jedyne 9,90 zł.

Chcesz sprawdzić jakość, zanim zapłacisz? Zapisz się na darmowy newsletter i otrzymuj co miesiąc bezpłatne wydanie Proseed.

Reklamy