Reklamy
Aktualności Magazyn

Proseed #27: WindMobile – biznes wart 12 mln zł rocznie

Prawie 6 mln aktywnych użytkowników halodzwonków i 4,3 mln zł przychodu w III kwartale 2012 roku przyniosła firmie Wind Mobile platforma do obsługi mobilnych usług dodanych.

Dzięki usługom dodanym oferowanym przez Wind Mobile SA operatorzy telefonii komórkowej zarabiają setki milionów złotych. Przykładowo system notyfikacji SMS, informujących np. o powrocie abonenta do sieci, łącznie przynosi polskim operatorom 1 mln zł dziennie. Z najpopularniejszej usługi, RingBack Tones (RBT), zwanych halodzwonkami, korzysta w Polsce 6 mln osób, odtwarzając je 8 mld razy miesięcznie.

Krakowska spółka w roku 2011 wygenerowała 12,28 mln zł przychodu i 2,34 mln zł zysku netto, zaś w roku 2012 roku prognozuje przychody w wysokości 16 mln zł oraz 3,3 mln zł zysku netto. O nienaruszalnej pozycji firmy jednoznacznie świadczy także dynamika wzrostu przychodów – w tym roku spółka zarobi dwa razy więcej niż w 2010.

Instynkt, przypadek, technika

W Polsce używanych jest 48 mln telefonów komórkowych, a dziennie wykonuje się 2 mld połączeń. Na pomysł możliwości zarobienia na każdym połączeniu wpadł w 2002 roku Igor Bokun – wtedy jeszcze prezes zarządu swojej poprzedniej firmy Wind Telecom. Wymyślił, by sygnał oczekiwania na połączenie zastąpić dowolnym dźwiękiem. Brakowało mu jednak kompetencji technicznych do realizacji tego pomysłu. – Przypadkowo przeczytałem artykuł o przedsiębiorcach, którzy stworzyli wyszukiwarkę NetSprint – wspomina Igor Bokun, założyciel i prezes zarządu Wind Mobile SA. – Wśród nich był mój znajomy, Kamil Nagrodzki. Twórcy mieli skromne zasoby finansowe, zatem taką wyszukiwarkę mogli stworzyć tylko dzięki eksperckiej wiedzy na temat wydajności systemów. Zespół Kamila to byli partnerzy, których potrzebowałem. Pokazałem im możliwości branży telekomunikacyjnej i zaproponowałem współpracę – dodaje.

Na początku NetSprint świadczył usługi dla Wind Telecom jako zewnętrzna firma. Po sprzedaży wyszukiwarki, twórcy NetSprint na stałe dołączyli do spółki. Dziś Kamil Nagrodzki pełni w Wind Mobile funkcję wiceprezesa zarządu i odpowiada za technologię, a wśród jego największych sukcesów należy zapisać architekturę serwerową dla operatorów telefonii komórkowej, ocenianą jako najbardziej wydajną, optymalną kosztowo i skalowalną na świecie.

Inwestor – nie tylko pieniądze

Pierwsze wdrożenie platformy RBT miało miejsce w 2005 roku, kiedy spółka wygrała przetarg zorganizowany przez sieć Era i uruchomiła usługę „Granie na czekanie”. Dziś w T-Mobile korzysta z niej 2,5 mln użytkowników, przynosząc sieci znaczące przychody. Pozyskanie tak dużego partnera dla anonimowej wówczas spółki nie było proste. – Po przetargu dowiedziałem się od wiceprezesa ds. technicznych w Era, że gdyby nie rekomendacja Intela, to nie zdobylibyśmy tego kontraktu – mówi Bokun.

 

To tylko fragment artykułu, który ukazał się w Proseed #27, poświęconemu tematyce mobile. Sprawdź pełny spis treści Proseed #27 w dziale „numery”.

Aby uzyskać pełny dostęp do unikalnych treści magazynu zamów subskrypcję na proseedmag.pl/subskrypcja.

Wolisz słuchać?  Pobierz Proseed Audio #27 za jedyne 9,90 zł.

Reklamy