Reklamy
Aktualności

Prowadzenie firmy w Polsce łatwiejsze niż przed rokiem

Doing Business 2014

…przynajmniej według raportu „Doing business 2014”, opublikowanego przez Bank Światowy. Polska awansowała w rankingu krajów gdzie najłatwiej prowadzić firmę o 10 miejsc i zajmuje obecnie 45. miejsce (na 189).

Przesunięcie się w górę rankingu nasz kraj zawdzięcza wypadkowej 10 ocen cząstkowych. Niestety te najistotniejsze dla sektora MŚP nadal pozostawiają wiele do życzenia – są to łatwość rejestracji nowej firmy (116. miejsce) czy obowiązki podatkowe (113. miejsce i spadek o 13 pozycji). Znacznie poprawiliśmy się np. pod względem łatwości uzyskania pozwolenia na budowę, co dla większości małych firm nie ma wielkiego znaczenia. Polska wyróżnia się natomiast niskimi barierami pozyskania kredytu – nasz kraj zajął pod tym względem 3. miejsce na świecie.

Wprawdzie wyprzedzamy w zestawieniu takie kraje, jak Słowacja, Czechy czy Węgry, ale przed nami plasują się Litwa, Łotwa, Estonia czy Słowenia. Mimo znacznego awansu w rankingu Banku Światowego trudno niestety przyznać, że przez ostatni rok prowadzenie firmy w Polsce stało się zauważalnie prostsze.

Reklamy