Reklamy
Aktualności

ReMY: za łazikiem panny z krzykiem

Łaziki URC to kompletne sprzętowe symulatory prawdziwych łazików marsjańskich, zdolne do wykonywania szeregu naukowych, eksploracyjnych i inżynieryjnych zadań w terenie pustynnym, takim jak Utah lub symulowany teren marsjański. Łaziki były sterowane zdalnie, z odległości do 1,5 km, odbierały polecenia, przesyłały dane, takie jak wideo, pomiary, GPS, alarmy itp., do zdalnej stacji sterowania. Na łazikach instalowane były manipulatory, zbiorniki na próbki i pakiety ratunkowe, zaawansowane czujniki optyczne, wykrywacze chlorofilu oraz sprzęt nawigacyjny i łącznościowy.

W symulatorze ReMY sterujesz mniejszą wersją łazika, z serii M4K. Sam symulator znajduje się w Toruniu, w rodzinnym domu znanego podróżnika Tony Halika. Teren przypominać będzie mały wycinek Marsa, z regolitem, skałami i szeregiem interesujących obiektów umieszczonych i poukrywanych wokół łazika. Czekają one na odkrycie i przeanalizowanie za pomocą uniwersalnego analizatora UAT.

Sam łazik – prawdziwy, sześciokołowy robot, sterowany będzie przez zalogowanego użytkownika za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej… z dowolnego miejsca na Ziemi. Przeglądarka zmieni się w wirtualne centrum kontroli misji i pozwoli na wysyłanie komend do łazika, obsługę manipulatora i podgląd z jego kamer. Przesyłane będą dane o telemetrii, a pozycja łazika widoczna będzie na „obrazie satelitarnym”. Dostępna będzie komunikacja między użytkownikami (czat i/lub wideo) oraz forum użytkowników. Wspomagająca kamera zewnętrzna, tzw. „kamera lądownika” będzie pomagać w obsłudze.

Finansowanie będzie przeznaczone m.in. na ukończenie 2 prototypów łazika, stworzenie wygodnego sieciowego interfejsu użytkownika, wymodelowanie terenu marsjańskiego w piwnicy.

Więcej o projekcie na platformie Kickstarter.

Reklamy