Aktualności

Rusza program inwestycji w nowe technologie

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju organizuje program BRIdge VC. Dzięki niemu przedstawiciele projektów dotyczących nowych technologii mogą znaleźć inwestora jeszcze na etapie prac badawczo-rozwojowych.

Taką informację podała agencja Newseria. O fundusze mogą ubiegać zespoły badaczy. NCBiR nie będzie ustalał sztywnych kwot inwestycji dla poszczególnych projektów. Jednak dla większości inwestycja wyniesie około 10 – 15 mln złotych.

Wstępna selekcja projektów rozpocznie się jesienią tego roku, a pierwsze inwestycje będą realizowane na przełomie roku. W pełni program ma się rozwinąć w 2014 r.

Póki co, NCBiR będzie szukać, wybierać i prowadzić projekty z udziałem dwóch zespołów funduszy venture capital. W pierwszym tandemie, związanym z branżą nauk przyrodniczych, medycznych i o zdrowiu jest polski fundusz Adiuvo Investment Fund oraz międzynarodowy BRAN. Drugi zespół tworzą polski Investin oraz izraelski Pitango, które będą inwestować w nauki inżynieryjne i techniczne.

Każda z par funduszy zainwestuje po 100 mln zł. NCBiR dołoży po 110 mln zł (łącznie 220 mln zł). W sumie na inwestycje w wysokie technologie zostanie więc przeznaczone 420 mln zł.

Po weryfikacji projektów będą tworzone spółki kapitałowe według polskiego prawa handlowego. Wynalazcy i inwestorzy podzielą się udziałami w zależności od wnoszonej wartości intelektualnej i finansowej. Docelowo spółki, które wezmą udział w projekcie, mają zostać wprowadzone na nowojorską giełdę. Może się to udać w ciągu 3-4 lat.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com