Aktualności

Ruszył handel na nowym połączeniu energetycznym Polski i Litwy za pośrednictwem TGE

  • 8 grudnia br. ruszył Rynek Dnia Następnego dla energii elektrycznej na połączeniu energetycznym Polski z Litwą –  LitPol Link
  • Zdolności przesyłowe zostały przydzielone uczestnikom rynku w ramach giełdowego mechanizmu market coupling
  • W dniu uruchomienia rynku, w mechanizmie market coupling zostały zawarte transakcje o wolumenie 11 500,5 MWh

Pierwsza aukcja na Rynku Dnia Następnego, z wykorzystaniem nowego połączenia elektroenergetycznego LitPol Link, miała miejsce 8 grudnia br. W oparciu o oferty uczestników, łącznie dla całej doby dostaw, które będą realizowane 9 grudnia, zawarte zostały transakcje o wolumenie 1 814,7 MWh w kierunku z Polski do Litwy oraz i 85,8 MWh w kierunku z Litwy do Polski, a także 9 600 MWh ze Szwecji do Polski, przy czym częśćtransakcji to tranzyt energii między Szwecją i Litwą.

Połączenie Polska – Litwa, którego budowa została zakończona w listopadzie br., powstało w wyniku porozumienia operatorów – PSE, LitGrid oraz giełd Nord Pool Spot i TGE. Uzgodniono, że giełdy będą współpracować wykorzystując procedury stosowane na kablu SwePol Link, łączącym Polskę i Szwecję, od grudnia 2010 roku.

Zdolności przesyłowe połączenia LitPol Link są alokowane w ramach mechanizmu łączenia rynków dnia następnego prowadzonego przez TGE (day-ahead market coupling), będącego częścią europejskiego  rynku Multi Regional Coupling – MRC, a mechanizm rynku giełdowego to model PCR. Partnerzy projektu uzgodnili, że sesja handlowa będzie dotyczyła równocześnie obydwu połączeń na polskiej granicy północnej tj. SwePol i LitPol.

Maksymalne możliwości przesyłowe połączenia LitPol Link to 500 MW. Połączenie trzech rynków zapewnią jednak istniejący SwePol Link, o mocy maksymalnej 600 MW, a także testowane obecnie połączenie bezpośrednie Szwecji i Litwy kablem NordBalt, o zdolności przesyłu 700 MW.

Wielkość zdolności przesyłowych, udostępnianych dla uczestników rynku w ramach mechanizmu market coupling będzie zależeć od przewidywanych warunków pracy sieci przesyłowej oraz warunków bilansowych KSE. Taka konfiguracja techniczna połączeń na polskiej granicy północnej powoduje, że ceny transakcyjne i moce przesyłanej energii elektrycznej będą w istotnym stopniu zależeć od relacji między ofertami sprzedaży i zakupu, składanymi przez uczestników 3 rynków.

TGE

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com