Reklamy
Aktualności Biznes

Proseed 25: Rynek bez granic: Brazylia

Brazylijczycy uwielbiają media społecznościowe, kochają gry, na potęgę kupują urządzenia mobilne, chętnie robią e-zakupy, a prezydenta wybierają w głosowaniu elektronicznym. Od raju dla branży IT dzieli Brazylię skomplikowane prawo i nieprzyjazny system podatkowy.

Rynek protechnologiczny

Brazylia to ogromny, różnorodny kraj, w którym mieszka ponad 200 mln ludzi. Jest technologiczną potęgą. Rozwiązania IT od lat obecne są w gospodarce i polityce. – Władze w Brazylii, od szczebla lokalnego do prezydenta, wybierane są wyłącznie w głosowaniu elektronicznym – mówi Yuri Gitahy, założyciel akceleratora Aceleradora. – Cały system bankowy jest cyfrowy, od wielu lat banki przeprowadzają ogromne transakcje w czasie rzeczywistym. Rząd wspiera innowacje i startupy IT przez inwestowanie ponad 500 mln dol. rocznie w zachęty dla mikro i małych przedsiębiorców – wyjaśnia Gitahy.

– W roku 2011 rynek IT w Brazylii był wart 102,6 mld dol., co stanowiło 4,4% brazylijskiego PKB. Wzrost w stosunku do roku 2010 wyniósł 11,3%. Do roku 2014 klienci będą wydawać 134 mld dol. – najwięcej na telekomunikację, usługi oraz sprzęt. Do roku 2012 Brazylia może stać się jednym z czterech głównych światowych centrów IT – mówi Rodrigo Oliveira, Partner w firmie consultingowej Investor Consulting Partners.

– Brazylia rozwija się bardzo szybko i wydaje się najlepszym krajem na świecie, by zacząć nowy biznes. Obserwujemy napływ cudzoziemców, którzy chcą wykorzystać tę możliwość – mówi Alexandre Soncini, dyrektor marketingu i sprzedaży platformy VTEX. – Ostatni rok to prawdziwy boom w napływie zagranicznych firm, które chcą działać w Brazylii. Wręcz modnym przykładem jest sklep internetowy Baby – dodaje Gitahy.

Wysokie koszty prowadzenia biznesu

– Nastawienie lokalnych przedsiębiorców i władz wobec obcokrajowców jest raczej przyjazne – mówi Oliveira. – Niektóre branże lobbują, by chronić swoje interesy. Efektem są bariery handlowe lub ograniczenia inwestycji zagranicznych w sektorach uznawanych przez brazylijski rząd za strategiczne. Jednak te ograniczenia są stopniowo znoszone przez władze w celu stymulowania wydajności i konkurencyjności w środowisku biznesowym – dodaje Oliveira…

Aby przeczytać cały artykuł, sięgnij do Proseed #25. Jeszcze nie subskrybujesz magazynu? Wejdź na proseedmag.pl/subskrypcja i zamów teraz!

Reklamy