Reklamy
Aktualności Biznes

Scrum, czyli krok po kroku do wielkich celów.

Każdy projekt jest do zrealizowania – pozostaje tylko kwestia wyboru odpowiedniej metody postępowania. Można powiedzieć, że powyższa zasada ma zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, ale my skupimy się na dość wąskiej specjalizacji – wytwarzaniu oprogramowania. Jak to się dzieje, że coraz więcej zespołów deweloperskich przechodzi na metodyki zwinne? Czy to tylko chwilowa moda, a może klucz do sukcesu?

Czyny ważniejsze niż słowa

Jednym z popularniejszych sposobów na zwinne tworzenie programowania jest Scrum. Zwinne oznacza elastyczne, ponieważ zakłada sprawne reagowanie i dostosowywanie się do zmiennej sytuacji w projekcie. Praca w Scrum odbywa się w iteracjach – krótkich, np. tygodniowych sprintach – w których biorą udział niewielkie, płynnie komunikujące się ze sobą teamy, zarządzane i wspierane przez mózg operacji – Scrum Mastera. Jedną z głównych idei Scrum jest rozbicie każdego projektu na małe elementy, dzięki czemu zespoły programistów mogą łatwiej je „przetrawić”. Ważne jest też ułożenie zadań w odpowiedniej hierarchii i odważne podejście do zmieniania ich kolejności i priorytetów. Sztywne trzymanie się planu i traktowanie go jak słów wyrytych w kamieniu tu nie występuje. Zespoły wymieniają informacje na codziennych spotkaniach, wprowadzają wszelkie zmiany na bieżąco i są w stanie szybko dostarczać nowe funkcjonalności Product Ownerowi. Praca w Scrum zakłada pełną transparentność, cechująca zresztą wszystkie zwinne metodyki spod znaku Agile.

 

Doświadcz zwinności – zalety Scrum

Scrum rozwiązuje problem związany z tzw. złudzeniem planowania. Gdy korzystasz z innych metod – jako przykład podamy tu kaskadowe – często na etapie tworzenia planu dochodzi do zbyt optymistycznego ustalenia celów i priorytetów, co kończy się niedoszacowaniem wymaganego czasu pracy i pieniędzy. W zwinnych metodykach to zagadnienie nie występuje – plan może być zmieniany codziennie i nikt nie robi z tego problemu. Scrum to metoda empiryczna, czyli doświadczalna, co oznacza, że oceniając i kontrolując cały proces wytwarzania oprogramowania patrzymy na to, co rzeczywiście powstało i sprawia problemy, zamiast wczytywać się w założenia projektu. Wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć – dlatego bez sensu byłoby trzymać się sztywnych ram ustalonych na początku i tracić czas. Oczywiste jednak jest, że przestawienie się na zwinny model nie zawsze musi być banalnie proste – dlatego…

 

Zostań Scrum Masterem

Jeśli jesteś kierownikiem projektu, liderem zespołu lub menedżerem, marzącym o efektywnej pracy z realnie ustalonymi oczekiwaniami i terminami, weź udział w szkoleniu pt.  Scrum Master Certified (więcej informacji tutaj). Poznasz pryncypia Scrum, dowiesz się, jak zainicjować projekt, osiągać optymalny rytm pracy i synchronizować działania kilku zespołów deweloperskich. Ponadto zapoznasz się z typowymi przeciwnościami czekającymi na Scrum Masterów przy wdrażaniu się w tę metodę, a także – co wydaje się najważniejsze – weźmiesz udział w symulacji projektu, dzięki czemu będziesz miał okazję dobrze przygotować do swojej nowej roli. Zajęcia prowadzone są w niewielkich grupach (6–12 osób) przez doświadczonych praktyków. Dodatkowo po ukończeniu kursu możesz przystąpić do egzaminu na Scrum Mastera. Dobrze jest zdobyć wiedzę, która usprawni twoją pracę. Certyfikat też warto mieć!

Reklamy