Reklamy
Aktualności Startupy

Start up: 6 rad na początek

Przygotowujesz się do wejścia na rynek. Sprawdzasz czy serwis bądź program działa, czy ma potencjalnych klientów. Sam także musisz przygotować się do bycia przedsiębiorcą.

Właściciel firmy, założyciel, twórca startupu – to role, które musisz pełnić. I zgodnie z angielskim powiedzeniem – „expect the unexpected”. Jak się przygotować? Oto kilka rad, które mogą Ci pomóc. Zaczerpnęliśmy je od Johna Bradberry’ego, autora książki „6 Secrets of Startup Success„.

1. Sprecyzuj swoje oczekiwania i cele

Określ co chcesz osiągnąć i ile czasu oraz pieniędzy chcesz poświęcić na realizację celu. Zrób na przykład założenie „Chcę, by za dwa miesiące mój serwis odwiedzało dziennie 20 tysięcy użytkowników”. Jeśli dojdziesz do celu, wyznacz następny. Jeśli nie – pomyśl co poszło nie tak i albo zmodyfikuj swoje działania, albo wycofaj się z tego interesu. Celem może być również poziom przychodów z projektu, które dobrze odzwierciedlają zainteresowanie rynku konkretnym biznesem.

Przemyśl dokładnie sposób, w jaki chcesz zarabiać. Wielka idea nie wystarczy. Kiedy zauważysz, że założony cel jest ciągle daleko, nie trzymaj się kurczowo pomysłu. Jeśli na samym początku dobrze sprecyzujesz swoje oczekiwania, będziesz wiedział kiedy ten moment nastąpi.

Pamiętaj, że cele powinny być realne. Nie mów sobie „Dziś opanujemy świat”. Rzadko komu się udaje.

2. Poznaj siebie

Brzmi banalnie, ale warto określić swój typ osobowości, by uniknąć błędów. Musisz wykrzesać z siebie wiarę w sukces, uwierzyć w projekt i nie poddawać się. Drobne niepowodzenia nie mogą Cię załamać.

Osoby nastawione na wielki sukces, maksymalnie zdeterminowane powinny zdjąć różowe okulary. Kiedy naprawdę dzieje się źle, nie można udawać, że wszystko jest ok, tylko reagować. Wielu szefów razem z firmami poszło na dno z uśmiechem i uniesionym w górę kciukiem. Słowem – nie huraoptymizm, nie pesymizm a realizm jest kluczem w zarządzaniu.

3. Rób to, na czym się znasz

Określ swoje umiejętności i doświadczenie. Przeczytaj własne CV i znajdź mocne strony. Na nich możesz się skupić. Nie pakuj się w coś, o czym nie masz pojęcia – to częsta przyczyna porażek. Jeśli jednak uważasz, że masz świetny pomysł, dowiedz się jak najwięcej o rynku. Poszukaj wspólnika z doświadczeniem i umiejętnościami, których Ci brakuje.

4. Wykorzystaj źródła i kontakty

Możesz być geniuszem, ale samemu ciężko będzie Ci coś zdziałać. Konsultuj swoje pomysły i działania z kim się tylko da. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi – nie wstydź się poprosić ich o ocenę działań i rady. Nie zanudzaj ich, bo zaczną Cię unikać. Raczej słuchaj, zbieraj pomysły. Nie zamykaj się w sobie, działaj aktywnie.

5. Wejdź na wysokie obroty

Musisz umieć wykorzystać każdą sytuację do rozwoju, jaka się tylko nadarzy. Wiąże się z tym umiejętność współpracy z ludźmi i firmami. Rynek jest dynamiczny zarówno pod względem tempa rozwoju, jak i mnogości kierunków, w których podąża. Musisz za nim nadążać, wykorzystywać wszystkie nadarzające się okazje. Aby być cały czas na wysokich obrotach powinieneś dobrze zarządzać swoim czasem, by nie odbywało się to kosztem odpoczynku czy relacji z rodziną i przyjaciółmi.

6. Pracuj

Bez ciężkiej pracy nic nie osiągniesz. Nie spoczywaj na laurach. Ale postaraj się, żeby praca była dla Ciebie przyjemnością – pójdzie lepiej!

Reklamy