Reklamy
Aktualności Inwestycje

StartMoney inwestuje w kolejne spółki

Po tym, jak pod koniec lipca fundusz zalążkowy StartMoney zainwestował w Biogenetica International Laboratories, do portfela dołącza teraz dwie kolejne spółki: rozwijającą technologie przetwarzania mowy na tekst firmę SmartMobile oraz AutoGo+ dostarczającą profesjonalne narzędzia do obrotu pojazdami używanymi. Usługi AutoGo+ mają uczynić ten rynek bezpiecznym i korzystnym dla nabywców i sprzedawców. Tę ostatnią spółkę StartMoney wsparł kwotą 600 tys. zł.

SmartMobile
Spółka produkuje oprogramowanie oraz środowisko do tworzenia aplikacji i systemów dla partnerów (np. firm informatycznych), a także autorskie aplikacje transponujące mowę na tekst, wykorzystywane albo do prostej rejestracji wypowiedzi albo do sterowania urządzeniami mobilnymi. W celu ochrony danych są one przetwarzane lokalnie, bez konieczności połączenia z internetem i zdalnym serwerem. Początkowo SmartMobile będzie przygotowywać rozwiązania dla języków polskiego, angielskiego i hiszpańskiego, a w planach jest także opracowanie aplikacji na inne języki.

StartMoney postawił na oprogramowanie narzędzia do przetwarzania mowy, m.in. opierając się na statystykach i prognozach. Szacuje się, że wartość sprzedaży programów do rozpoznawania mowy wzrośnie z poziomu 13,6 mld dol. w 2010 roku do 18,9 mld dol. w 2015 roku (6,8% rocznie). Z kolei segment urządzeń obsługujących systemy rozpoznawania mowy był wart 16,5 mld $ w 2010 roku i powinien rosnąć 9,8% r/r do poziomu 26,3 mld dol. w 2015 roku (źródło: 2010 Information Technology Research Review; BCC Research).

AutoGo+
Firma ma dostarczać profesjonalne narzędzia w obszarze obrotu pojazdami używanymi. Wartość inwestycji funduszu StartMoney wyniosła 600 tys. zł. AutoGo+ będzie łączyć działania internetowe z ogólnopolską terenową siecią sprzedaży, aby zapewnić właścicielom pojazdów możliwość skutecznej i wygodnej sprzedaży aut oraz jednośladów, zaś kupującym – bezpieczne i korzystne transakcje nabycia pojazdów. Jak podkreśla Cezary Siedlarczyk, pomysłodawca AutoGo+: – Celem jest uporządkowanie i sprofesjonalizowanie polskiego rynku, co przyniesie korzyści zarówno sprzedającym, jak i nabywcom.
Usługi będą dostępne od września br., najpierw w Małopolsce, a w kolejnych miesiącach – w całym kraju.

StartMoney
Fundusz inwestycyjny StartMoney został założony dzięki dofinansowaniu ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013. – Przy każdej inwestycji bierzemy pod uwagę trzy podstawowe sprawy – czy koncepcja jest innowacyjna, czy odpowiada na potrzeby rynkowe oraz czy jej twórcy posiadają kluczowe kompetencje – mówi Maria Głowacka, ekspert Funduszu StartMoney. – W każdym wypadku służymy też start’upom profesjonalną wiedzą biznesową: pomagamy przeprowadzać badania rynku, tworzyć strategie i dobierać narzędzia działania – dodaje Głowacka.

Reklamy