Reklamy
Aktualności

Startup: doceniaj tych, którym się nie udało

Przy budowaniu startupu dojdziesz do momentu, w którym zrozumiesz, że nie jesteś najmądrzejszy na świecie. Wiele osób, zna się na startupowaniu lepiej niż Ty. I większość z nich wie, że szanse na to, że startupowi uda się przeżyć ponad fazę startupu są jak 1:100.

Porządkując Proseedowe archiwa, znaleźliśmy serię artykułów Marka Małachowskiego, twórcy serwisu Chce.to. Mimo upływu czasu – bo pisane były półtora roku temu – wydają się zaskakująco aktualne. Między innymi dla nich tworzymy specjalny cykl – „Stare, ale jare”.

Aby zwiększyć swoje szanse, musisz zdobywać jak najwięcej praktycznej i popartej doświadczeniem wiedzy. Źródła masz dwa – osoby, które odniosły podczas startupowania sukces oraz osoby, którym się nie powiodło. Te drugie, z reguły są szybko zapominane przez branżę a moim zdaniem stanowią źródło najbardziej precyzyjnej wiedzy, jaka jest Tobie potrzebna.

Potraktuj startupowanie jak podróż w miejsce, którego nikt nie zna. Osoby, które zbudowały swoje startupy mogą udzielać Ci wskazówek gdzie to Twoje miejsce może być, albo jak je możesz znaleźć. Natomiast te, które odniosły jakąś porażkę dokładnie powiedzą Ci, bazując na swoim doświadczeniu, gdzie tego Twojego miejsca na pewno nie ma. Słuchaj ich historii, bo dzięki temu Twój plan podróży ominie kilka miejsc, które mogły by pochłonąć Twój czas, pieniądze i energię.

Marek Małachowski
Twórca i szef serwisu Chce.to

Reklamy