Reklamy
Aktualności Know How

Stare, ale jare: Startup to stan umysłu

Porządkując Proseedowe archiwa, znaleźliśmy serię artykułów Marka Małachowskiego, twórcy serwisu Chce.to. Mimo upływu czasu – bo pisane były półtora roku temu – wydają się zaskakująco aktualne. Między innymi dla nich tworzymy specjalny cykl – „Stare, ale jare”.

To parafraza zdania Rafała Hana, z Auli #61, który stwierdził , że „przedsiębiorca to stan umysłu”. Zdanie niesamowicie celne, choć moim zdaniem warto zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy serwisem budowanym przez dwie osoby w czasie studiów, a kolejnym budowanym przez grupę WP czy Allegro.

Jestem zafascynowany startupami budowanymi właśnie w ten pierwszy sposób – jest ich dużo i to one osiągają najbardziej spektakularne sukcesy. Aby nie wybiegać daleko, warto spojrzeć na historie takich Polskich firm jak WP, Gadu-Gadu, Nasza-Klasa, Fotka, O2, Ceneo czy Wykop.

Zasada zdaje się być prosta – ktoś w pewnym momencie wpadł na pomysł. Jeden z wielu w życiu, ale ten jeden zaplątał mu głowę na tyle długo, że odważył się go zrealizować. Wtedy też dostaje wielkiej energii do pracy, doba się skraca, a w głowie co chwilę pojawia się plan kolejnej funkcji w serwisie. Pierwsza rada – spisuj to wszystko. Przy tej ilości pomysłów niektóre Ci po prostu umkną. W momencie, gdy zaczynałem budować prototyp Chce.to miałem zapisane kilkanaście kartek A4 z punktami dotyczącymi funkcji, integracji, promocji czy miejsc do zarabiania. Wystarczyło wtedy je uporządkować i mogłem działać.

Druga rada – nie zwlekaj. Jeśli non stop myślisz o tym startupie, czujesz, że się uda i chcesz go zrobić – rób! Znajdź sposób, aby stworzyć go jak najtaniej i jak najszybciej. Twoim celem niech będzie prototyp, który możesz testować ze znajomymi. Prawda jest taka, że na rynku utrzymuje się zaledwie kilka procent wszystkich startupów. Póki więc masz energię, działaj. Jeśli się okaże, że serwis „nie chwycił”, to za pół roku, może rok, wpadniesz na nowy pomysł wart realizacji. Gorzej, jeśli za pół roku nadal będziesz wciąż tylko planować. Nie masz wtedy ani startupu, ani doświadczenia, podczas gdy świat jest pół roku do przodu.

Marek Małachowski
Twórca i szef serwisu Chce.to

Reklamy