Reklamy
Aktualności Inspiracja Startupy

Szlachetne startupy

Wielu przedsiębiorców i startupowców twierdzi, że ich działania mają na celu ulepszenie świata. Często kryje się za tym usprawnienie życia lub przyspieszanie niektórych procesów. Na Mashable.com wybrano 20 inicjatyw związanyvh z technologią, które są dedykowane osobom chorym, słabszym, narażonym na wykluczenie społeczne a także ochronie zdrowia i środowiska. Niektóre są starsze, inne powstały niedawno. Przedstawiamy 11 wybranych projektów :
1. Code Club World
Celem organizacji jest pomoc w organizowaniu pozaszkolnych klubów programowania mogących odbywać się w każdym zakątku świata. Zespół gwarantuje materiały, program nauczania i zasady prowadzenia zajęć. Do realizacji potrzebna jest już tylko grupa wolontariuszy.
http://codeclubworld.org/
2. Skin Analytics
Aplikacja na smartfony pozwalająca monitorować podejrzane pieprzyki i zmiany skórne. Telefon staje się urządzeniem regularnie zapisującym  dane, które mogą pomóc lekarzom w diagnozowaniu.
http://www.skin-analytics.com
3. Life Lens
Aplikacja mobilna plus dodatkowa soczewka przy aparacie, umożliwiające ekspresową analizę próbki krwi pod kątem malarii, na którą umiera 3 tys. dzieci dziennie.
http://lifelensproject.com/blog/
4. Freecycle
Licząca ponad 9,3 mln członków sieć, w ramach której można oddać  komuś z tego samego miasta coś, co chciało się wyrzucić.
http://www.freecycle.org/
5. Bookshare
Największa na świecie biblioteka on-line dedykowana przede wszystkim osobom niewidomym i niedowidzącym, niemogącym korzystać z tradycyjnych bibliotek.
https://www.bookshare.org/
6. Trustparency
Platforma za pomocą której organizacje charytatywne mogą budować trwałe, oparte na zaufaniu, relacje ze swoimi darczyńcami i sponsorami. Umożliwia regularne prezentowanie efektów osiąganych przez organizację oraz dokumentowanie tego, na co zostały wydane otrzymane pieniądze.
http://www.trustparency.es/web/home.htm
7. ZubaBox
Hub internetowy zasilany energią słoneczną, który zapewnia funkcjonowanie sieci Wi-Fi w dalekich zakątkach Afryki. Projekt prowadzony przez organizację Computer Aid International, ktora jak dotąd przekazała mieszkańcom Afryki ponad 214 tys. komputerów.
http://www.computeraid.org/zubaBox-solar-internet-hub.asp

 

8. Blind Square
Aplikacja oparta na GPSie i rzeczywistości rozszerzonej dedykowana osobom niewidomym i niedowidzącym. Pozyskuje szczegółowe informacje na temat miejsca, w którym znajduje się użytkownik (z Foursquare’a i OpenStreetMap) i przekazuje je głosowo w wybranym języku.
http://blindsquare.com/
9. Imaging the World
Umożliwia natychmiastowe przekazywanie obrazów z badań USG robinoych przede wszystkim kobietom ciężarnym w małych wioskach w Ugandzie do centrów medycznych, gdzie są one szczegółowo analizowane. Diagnoza wraz ze wskazaniami przesyłana jest z powrotem do osoby opiekującej się pacjentką.
http://imagingtheworld.org/

 

10. Enable Talk Gloves
Rękawice połączone ze smartfonem, wyposażone w czujniki rozpoznające gesty języka migowego i przekładające je na tekst wyświetlający się na ekranie telefonu, który z kolei przetwarza go na komunikat głosowy.
http://enabletalk.com/
11. EnergyDeck
Platforma umożliwiająca użytkownikom zarządzanie zasobami w ich firmach. Przede wszystkim pozwala na obliczanie zużywanej energii elektrycznej, wydatków na podróże, na wywóz śmieci i in. Z kolei dane są analizowane, co pozwala wykryć elementy, które mogą zostać usprawnione i które moga przynieść oszczędności. Społecznościowy charakter platformy pozwala na (również anonimowe) dzielenie się uwagami, metodami oszczędzania i gospodarowania zasobami.
http://www.energydeck.com/

 

Fot. Enable Talk

Reklamy