Aktualności

Tablet i czytnik e-booków hitem tegorocznej komunii?

Wielkimi krokami zbliża się sezon Pierwszych Komunii, czyli jeden z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w życiu wielu ośmiolatków, ale także jeden z lepszych okresów dla e-commerce. Wielu z nas zastanawia się właśnie, co i w jakiej cenie będzie najodpowiedniejszym prezentem z tej okazji, a dzieci przygotowują swoje listy życzeń. Eksperci Ceneo.pl prognozują, że tegorocznym hitem będą czytniki e-book.

Polacy to tradycjonaliści jeśli chodzi o prezenty pierwszokomunijne, w badaniu Ceneo wykonanym przed rokiem wskazali rower, jako najlepszy prezent na pierwszą komunię. Sporą popularnością cieszyły się również medaliki i zegarki. Nie zmienia to faktu, że od lat stale rośnie popularność gadżetów elektronicznych wśród dzieci w wielu szkolnym.

To właśnie tablet, smartfon czy e-czytnik mogą tegorocznymi hitami pierszokomunijnymi. Można to również zauważyć w rosnącej popularność tych kategorii w porównywarce. Wśród kategorii tablety na Ceneo w pierwszym kwartale 2013 odnotowano ponad 100% wzrost w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem. E-czytniki z kolei są popularniejsze o niemalże 60% w stosunku do roku poprzedniego, a telefony komórkowe o 30%. Smartfony i tablety nie należą jednak do najtańszych propozycji prezentowych.

– Najpopularniejszy w ostatnich trzech miesiącach tablet, Samsung Galaxy Tab 2 8 GB, to wydatek rzędu minimum 775 zł. Z kolei za najpopularniejszy w pierwszym kwartale tego roku smartfon Samsung Galaxy S III musimy zapłacić nawet 1900 zł – mówi Agnieszka Pająk z Ceneo.pl. – Dlatego też idealnym wyjściem i prezentem pierwszokomunijnym może być w tym przypadku czytnik e-book, którego średnia cena wynosi niecałe 410 zł – dodaje.

Czytnik e-booków – przyjemne z pożytecznym

Mimo, że elektroniczne książki to ciągle ciekawostka w Polsce, użytkowników e-czytników stale przybywa. Popularyzacji e-czytelnictwa sprzyjają coraz niższe ceny e-booków oraz proces cyfryzacji polskich szkół. Na smartfonie ciężko jest najmłodszym uczyć się czy czytać książki, podczas gdy dzięki e-czytnikom mogą w dowolnym miejscu czytać swoje ulubione powieści czy nawet obowiązkowe lektury. Czytniki e-booków pozwalają najmłodszym na spakowanie do plecaka nawet kilkaset tytułów ulubionych książek czy to do szkoły czy na wycieczkę, których naturalny rozmiar nigdy nie pozwoliłby im na to. Dzięki specjalnym wyświetlaczom, urządzenia te zapewniają komfort czytania porównywalny z tradycyjną książką, i co ważne, nie powodują zmęczenia oczu. Mogą przyzwyczaić dziecko do regularnego czytania i w przyszłości pomóc mu także w nauce języków obcych. Biorąc pod uwagę fakt, że część e-czytników pozwala na łącznie się z internetem, moga one być zamiennikiem dla tabletów, jak chociażby Kindle Fire.

– Cena tabletu to średnio 750 zł, podczas gdy e-czytniki można zakupić w cenie już nawet za 150 zł, jak chociażby model Vedia eReader. Oczywiście dostępne są również takie, których cena to nawet 1915 zł. Najpopularniejsze modele, spośród ponad 110 modeli dostępnych na Ceneo.pl, w ostatnim kwartale tego roku to: Amazon Kindle 5 w minimalnej cenie 389 zł, droższy Amazon Kindle Paperwhite w cenie od 669 zł, oraz Onyx Boox i62HDw cenie 729 zł – komentuje A. Pająk z Ceneo.pl.