Reklamy
Aktualności

Tego dnia Polska pączkiem stoi

Tłusty czwartek to ostatni dzwonek na uleganie pokusom przedniedługim końcem karnawału. To święto odpowiadające marzeniom wszystkich łasuchów.

Nawet najbardziej restrykcyjni dietetycy poddali się w walce o zdrową dietę i podpowiadają, że raz do roku, w granicach rozsądku, możemy sobie pozwolić na odrobinę rozpusty. Ile kosztują tradycyjne pączki? Ile pączków zjada przeciętny obywatel? Na te i wiele innych pytań odpowiada badanie platformy crowdsourcingowej.

Tradycyjne łakomstwo

Z przeprowadzonego badania wynika, że Polacy są prawdziwymi pączkożercami. W tłusty czwartek zjemy średnio aż 4,6 pączka! Najchętniej pozwalamy sobie na zjedzenie pączka w towarzystwie (w pracy, szkole lub uczelni) oraz w domu z rodziną. Odpowiedzi sugerują także, że pączki zjemy dwa razy – w ciągu dnia i wieczorem, po powrocie do domu.

Choć tradycja obchodzenia tłustego czwartku różni się w zależności od regionu, pączki pozostają niekwestionowanym liderem rankingu przysmaków (41%). Tuż za nimi plasują się faworki, zwane także chrustem. Badani respondenci wymienili również inne karnawałowe przysmaki, które są typowe dla ich okolicy: oponki, pampuchy, gniazdka i racuchy.

Ile kosztują pączki?

Zdecydowana większość cukierni (aż 87%) deklaruje że ceny nie zmieniają się w tłusty czwartek, a co dziesiąta planuje z tej okazji obniżki cen! Z kolei, jeśli planujemy większy zakup, to tylko w jednej na dziesięć zbadanych cukierni możemy liczyć na rabat przy większym zakupie (15 lub więcej pączków). Jednak zawsze warto zapytać ozniżkę, ponieważ wg zebranych danych możliwe jest uzyskanie nawet 20% rabatu.

Średnia cena tradycyjnego pączka we wszystkich zbadanych cukierniach w całej Polsce to 1,50 zł. Badanie jednak wskazuje na to, że wyższe ceny są rejestrowane w większych miastach. W ośrodkach z ponad stutysięczną populacją średnia cena pączka to 1,75 zł. W średnich miastach cena karnawałowego przysmaku wyniosła tyle, co średnia krajowa, czyli 1,50 zł. W małych ośrodkach (poniżej 20 tysięcy) ceny pączków są najniższe – 1,40 zł. Co ciekawe, cena nie jest uzależniona wyłącznie od lokalnego rynku czy wielkości miasta. Zarówno najtańsze (poniżej 1,20 zł) i najdroższe (powyżej 2,50 zł) pączki znaleziono jednocześnie w Warszawie, Częstochowie i Jastrzębiu Zdrój.

Pączkujące źródło wiedzy

Badanie zostało przeprowadzone w ciągu zaledwie 24 godzin. Zbadane zostały ceny, typowe rabaty, najczęściej dostępne warianty pączków i innych okolicznościowych przysmaków. Badanie crowdsourcingowe było możliwe dzięki firmie Skilltelligence, która skierowała kilkuset swoich wykonawców do cukierni w całej Polsce, abysprawdzić stan przygotowań rynku do tłustego czwartku.

Skilltelligence

Reklamy