Reklamy
Aktualności Nieruchomości

Trawnik – wizytówka posesji

Spełnienie marzeń o budowie własnego domu to nie koniec wyzwań. Posesję trzeba odpowiednio zaaranżować, a podstawą zawsze jest trawnik – wizytówka i podstawowy element eleganckiego wyglądu działki. W tym artykule omówiony zostanie temat prawidłowego zakładania trawnika i hipotetyczny kosztorys różnych jego wariantów.

Jak sobie pościelisz…

Wielu posiadaczy trawnika narzeka na zły jego wygląd. Problemy, z którymi się borykają wynikają z wcześniejszych zaniedbań popełnionych przy jego tworzeniu. Podstawą dobrego trawnika jest odpowiednie przygotowanie gleby. Przede wszystkim należy oczyścić podłoże z kamieni, gruzu czy innych zanieczyszczeń oraz dokonać pomiaru kwasowości gleby. Pomiaru możemy dokonać za pomocą lakmusowych papierków, których koszt wynosi około 15 zł. Jeśli nasza gleba wykazuje odczyn od 5 – 7 w skali pH możemy bez oporów przejść do dalszych zabiegów, jeśli nie powinniśmy zmienić jej odczyn. W sytuacji, gdy wskazania są niższe od optymalnych, gleba jest kwaśna, trzeba dokonać delikatnego wapnowania gruntu; jeśli poziom pH przekracza optimum należy glebę zakwasić stosując zakwaszający nawóz.

Po uregulowaniu poziomu pH przystępujemy do zabiegów spulchniania i przygotowania struktury gleby przeznaczonej pod trawnik. Najważniejsze jest usunięcie wszelkich występujących tu chwastów oraz korzeni. Wspomniane elementy, często ignorowane zakłócają potem strukturę trawnika psując jego wizualne walory.

Kolejnym krokiem jest dokładne przekopanie terenu na głębokość około 20 cm. Można tego dokonać szpadlem lub maszynowo. Następnie trzeba zniwelować teren rozbijając grudki oraz nierówności.

 

Trawa – z rolek czy wysiewana z nasion?

Pytanie postawione powyżej prześladuje większość osób których dotyka konieczność decyzji w tym zakresie. Warto więc przyjrzeć się za i przeciw obu rozwiązań i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Trawa w rolkach jest zdecydowanie najszybszym do realizacji wariantem trawnika. Od razu po przywiezieniu rolek i ułożeniu ich na wcześniej przygotowanym gruncie staje się on wizytówką posesji. Wymaga tylko intensywnego nawadniania oraz w pierwszym miesiącu gdy rolki będą się zrastać z gruntem nie należy trawy deptać i kosić. Problemem pozostaje cena, rolka metra kwadratowego trawy kosztuje około 12 zł, co na 4 ary działki daje łączny koszt aż 4800 zł. Doliczając koszt robotników którzy rozłożą rolki oraz wcześniejszych prac koszt założenia trawnika z rolek oscyluje wokół niebagatelnej sumy 5000 zł.

Inaczej sytuacja wygląda z trawnikiem wysiewanym. Koszt 1 kg nasion to około 40 zł. Nasiona na 4 arową działkę zakupimy w cenie około 350 złotych. Doliczając do tego koszty wcześniejszych prac daje to łączny koszt około 500 zł. Możemy więc oszacować, że koszt trawnika wysiewanego jest 10 krotnie niższy od trawy z rolek. Trawnik wysiewany pełnię swej klasy osiąga po kilku/kilkunastu tygodniach, wymaga codziennego nawadniania i wiele cierpliwości. Do gospodarza posesji zależy więc decyzja – wybierze szybkość efektu czy oszczędność pieniędzy.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem pożyczkowym Creditstar.pl

Reklamy