Aktualności

Tylko 10% faktur w Polsce to e-faktury

faktura elektroniczna

Jedynie 10 proc. faktur w naszym kraju wystawianych jest w formie elektronicznej. W Europie odsetek ten jest dwa razy wyższy.

Eksperci firmy Billentis w raporcie „E-Invoicing / E-Billing 2012” przewidują, że w Europie roku 2017 faktury elektroniczne będą stanowiły nawet połowę dokumentów będących w obiegu. Warto więc przeanalizować listę korzyści wynikających z wprowadzenia tego rozwiązania i kosztów w przypadku pozostania przy papierowych fakturach.

Są nimi oszczędności związane ze zmniejszonymi wydatkami na papier, drukarki, koperty, przechowywanie i wysyłkę dokumentów. Co jednak najistotniejsze, e-faktura poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa, ponieważ skraca czas oczekiwania na płatność o okres potrzebny na doręczenie papierowej faktury. Według badań firmy mailPro ponad połowa polskich przedsiębiorców uważa ten fakt za największą zaletę e-faktur.

Do zalet faktur elektronicznych należy też zaliczyć usprawnienie procesów biznesowych oraz ekologię. Niestety wielu przedsiębiorców wciąż jest nieświadomych, że e-faktura jest tak samo ważnym dokumentem, jak faktura tradycyjna, i obawia się ich wystawiania.

Sytuacji nie poprawiło wprowadzenie przepisu o domniemaniu, że odbiorca akceptuje e-fakturę na podstawie rozmowy czy też opłacenia e-faktury. Tak więc zachęcamy: przedsiębiorcy, wystawiajcie faktury elektroniczne!

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com