Aktualności Finanse

Ubezpieczenie auta zabytkowego na czas zlotu lub wystawy

Każde auto, które porusza się po polskich drogach, musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dotyczy to również samochodów zabytkowych. Jednak właściciele tego typu pojazdów korzystają z nich najczęściej zaledwie kilka razy w roku – na czas zlotów i wystaw. Jak korzystnie ubezpieczyć auto w takim wypadku?

Oprócz ubezpieczenia OC, warto pomyśleć również o Auto Casco, zwłaszcza gdy mamy zamiar podróżować autem na większy dystans. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że nie musimy ograniczać się do ofert polskich ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie oldtimera w Polsce

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego w Polsce nie powinno sprawić większego kłopotu, dopóki mowa o aucie zarejestrowanym jako zabytek i o polisie OC. W Polsce najłatwiej jest uzyskać status zabytku dla auta wtedy, gdy ostatni egzemplarz danego modelu zjechał z linii produkcyjnej ponad 15 lat temu, a nasz samochód liczy sobie więcej niż 25 lat i składa się przynajmniej w 75% z oryginalnych części. W rejestracji może pomóc również fakt, że pojazdem poruszała się znana postać lub też, że auto zostało wyposażone w rozwiązania mające szczególne znaczenie dla historii motoryzacji.

Ubezpieczenie OC dla auta zabytkowego, którym mamy zamiar podróżować, jest obowiązkowe, ale właściciel oldtimera ma prawo do wykupienia polisy krótkoterminowej – minimalny okres to 30 dni.

Jeśli jednak postanowimy wykupić ubezpieczenie AC, mogą się pojawić komplikacje. W polskich towarzystwach ubezpieczeniowych trudno o korzystne oferty tego rodzaju. Firmy niechętnie dokonują wyceny, wymagają opinii rzeczoznawcy i proponują bardzo wysokie składki wynikające z wieku auta. W takim wypadku dobrym pomysłem może być wyszukanie ofert ubezpieczeniowych za granicą.

Krótkoterminowe polisy za granicą

W niektórych krajach Europy panują znacznie lepsze warunki do ubezpieczania pojazdów zabytkowych. Dotyczy to przede wszystkim Anglii, w której oldtimery są bardzo popularne i gdzie nie brakuje firm oferujących polisy dla takich aut. Dobrym przykładem takiego ubezpieczyciela jest Sureterm Direct, którzy pod adresem https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/ posiadają dedykowaną ofertę. Klienci mogą tu wykupić dla auta zabytkowego zarówno polisę całoroczną, jak i miesięczną. W ofercie znajdziemy odpowiedniki polskiego ubezpieczenia OC oraz AC. Możliwe jest też skorzystanie z ulg dla klubowiczów lub niższej stawki przy ograniczeniu liczby kilometrów. Wyceną wartości zajmuje się zawsze rzeczoznawca ubezpieczyciela.

Z oferty firm takich jak Sureterm Direct mogą skorzystać również polscy właściciele zabytków motoryzacji.

Komentarze