Aktualności Finanse

Jak ubiegać się o podwyżkę?

Podwyżka – czy Ci się należy?

Przed rozpoczęciem negocjacji warto zrobić krótki „rachunek sumienia” i określić, czy podwyżka w ogóle się nam należy. O wzrost zarobków warto się starać, jeśli od czasu podpisywania umowy i ostatniego ustalenia poziomu wynagrodzenia, liczba naszych obowiązków zwiększyła się. Nie należy przy tym bagatelizować podejmowanych szkoleń i kursów, czyli rosnących kompetencji. Również nasze doświadczenie w branży stale się zwiększa, a my stanowimy coraz większą wartość dla firmy. W związku z tym nasze zarobki powinny adekwatnie wzrosnąć.

Przed rozmową z przełożonym należy także zorientować się, ile na podobnych stanowiskach zarabiają pracownicy innych firm. Jeśli w tym porównaniu wypadamy blado, to z pewnością powinniśmy oczekiwać częściowego wzrostu zarobków. Powołanie się na poziom wynagrodzeń w danej branży może posłużyć jako dodatkowy argument w negocjacjach.

Wybierz odpowiedni moment

Może to zabrzmieć banalnie, ale o sukcesie starań o podwyżkę decyduje w dużej mierze humor naszego przełożonego. Odpuśćmy sobie rozmowę w momencie, gdy szef jest widocznie poirytowany bądź kiedy ma dużo spraw na głowie. Nie warto pytać o podwyżkę na początku tygodnia oraz po dłuższym okresie nieobecności w pracy – wtedy nasze szanse na powodzenie znacznie maleją.

Pokaż, ile robisz dla firmy

Przygotujmy w głowie listę argumentów, które przemawiają za przyznaniem nam dodatkowego wynagrodzenia. O podwyżkę najlepiej prosić w momencie, kiedy możemy pochwalić się jakimiś osiągnięciami, np. zdobędziemy dużego klienta dla firmy, podpiszemy ważną umowę czy zrealizujemy intratny projekt. W ten sposób będziemy mieli prawdziwy dowód tego, że przynosimy firmie korzyści.

Bądź gotowy na negocjacje

Przed rozpoczęciem rozmowy należy określić kwotę podwyżki, która by nas satysfakcjonowała – szef z pewnością o to zapyta. Pamiętajmy, aby podać sumę wyższą niż ustalona przez nas jako zadowalająca. Dzięki temu pozostawimy sobie pole do negocjacji i będzie nam łatwiej osiągnąć wyznaczony cel.

Nie bójmy się podkreślać wartości swojej pracy i precyzować naszych oczekiwań. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie do rozmowy z pracodawcą. Nasza prośba o podwyżkę musi być jednak umotywowana wzrostem zaangażowania, umiejętności lub chęcią podjęcia większej liczby obowiązków.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com