Aktualności Inwestycje

Warto kupić mieszkanie w listopadzie

Jednym z najczęstszych pytań, jakie pojawiają się wśród klientów firm deweloperskich jest to, o jakiej porze roku warto kupować mieszkania na rynku pierwotnym. Pytanie to, choć na pierwszy rzut oka wydaje się abstrakcyjne, wcale nie jest pozbawione sensu.

Jak zachowują się Klienci?

Największe ożywienie na rynku odnotowujemy po zakończeniu wakacji, we wrześniu
i październiku. Wypoczęci po urlopie, z głowami pełnymi przemyśleń i planów, jesteśmy bardziej chętni do podejmowania ważnych decyzji do których niewątpliwie należy zakup mieszkania. Drugi okres ożywienia nie będzie pewnie niespodzianką – to wiosna, a więc kwiecień i maj. Z kolei największy zastój na rynku firmy deweloperskie odnotowują w tak zwanym “sezonie ogórkowym” jakim jest okres wakacyjny.

Jaki to wszytko może mieć wpływ na zakup mieszkania? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że czynników wpływających na cenę, które są o wiele ważniejsze od pory roku, jest wiele. Są to m.in. etap inwestycji, aktualna sytuacja na rynku, czy też sytuacja w jakiej akurat znajduje się firma deweloperska od której chcemy mieszkanie kupić. Jeśli mielibyśmy się jednak pokusić o jakieś uogólnienia odnośnie czasu zakupu, to warto zwrócić uwagę na dwa fakty.

Po pierwsze w okresie ożywienia na rynku najprawdopodobniej trudniej będzie nam wynegocjować z deweloperem atrakcyjniejszą cenę – mówi Marian Bruliński, specjalista ds. nieruchomości mieszkaniowych z platformy obido.pl. Chętnych na mieszkania jest wtedy sporo i istnieje większe prawdopodobieństwo że znajdzie się kolejny chętny, który zaakceptuje podyktowaną pierwotnie przez sprzedającego cenę.

A więc, idąc tym tokiem rozumowania, najlepszą cenę powinniśmy uzyskać w okresie wakacyjnym, albo właśnie zimą. Za tym drugim wariantem może przemawiać dodatkowo fakt, że na koniec roku sprzedawcy są zainteresowani poprawą ogólnorocznych wyników sprzedaży i mogą wykazywać większą skłonność do udzielania upustów.

Sprawdź zanieczyszczenie powietrza!

Drugi aspekt o którym nie można zapomnieć to jakość powietrza w okolicy. Np. w Krakowie zimą ilość zanieczyszczeń gwałtownie wzrasta. Szczególnie w rejonach gęsto zabudowanych, bliżej centrum, w okresie grzewczym może być to bardzo uciążliwe. Warto więc przekonać się jaka jest jakość powietrza w miejscu, w którym zamierzamy mieszkać przez długie lata.

O ile latem wszystko może wydawać się w porządku, kiedy przyjdzie zima możemy być niemile zaskoczeni zapachem dymu i grubą warstwą pyłu gromadzącą się na naszych nowych oknach i parapetach. Jeśli teren inwestycji odwiedzimy w listopadzie czy grudniu takie niespodzianki nam nie grożą.

obido.pl

Źródło: Inwestycje.pl S.A.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com