Reklamy
Aktualności Nieruchomości

Wielofunkcyjne osiedla to odpowiedź na realne potrzeby

To, w jaki sposób projektowane są nowoczesne osiedla, wiele mówi o tym, jak zmienia się nasz tryb życia. Z jednej strony na znaczeniu zyskuje podejście slow i niespieszna celebracja chwil, z drugiej zaś żyjemy w coraz większym tempie i potrzebujemy mieć wszystko w zasięgu ręki. Jak odpowiada na to architektura?

W niepamięć odchodzą osiedla, które skupiały w sobie wyłącznie wielorodzinne budynki. Architektura idzie obecnie w zupełnie innym kierunku – tworzenia się swojego rodzaju „miast w mieście”. Miejsca, w których mieszkamy, powinny zaspokajać wiele potrzeb naraz. Deweloperzy zauważają dzisiejszą zmianę trybu życia – i właśnie dlatego coraz częściej spotykaną tendencją jest powstawanie osiedli wielofunkcyjnych.

 

Rekreacja w zasięgu ręki

Okolica, w której mieszkamy, ma przede wszystkim zapewniać możliwość rekreacji. W czasach, gdy tempo życia jest ogromne, rodzi się jeszcze większa potrzeba spędzania czasu w bliskości z naturą, poświęcania go swoim pasjom. A to odstresowuje i wycisza. Chętnie decydujemy się na mieszkanie w okolicy, która daje nie tylko warunki do korzystania z życia kulturalnego, lecz także relaksowania się wśród zieleni. Możemy wówczas wybrać się na długi spacer z rodziną i przyjaciółmi, urządzić piknik czy zaplanować eksplorowanie nieznanych zakątków. Być może odkryjemy swoją nową pasję i zainteresujemy się historią miasta?

 

Zakupy tuż pod domem

Szybkie tempo życia sprawia, że potrzebujemy załatwiać wszystkie sprawy w jednym miejscu. Coraz bardziej świadomie podchodzimy także do zakupów – chętnie kupujemy od lokalnych dostawców, decydujemy się na sezonowe warzywa czy owoce, a dużą popularnością cieszą się sklepy osiedlowe czy te z ekologiczną żywnością. Mieszkańcom  zależy na tym, by możliwie jak najszybciej kupić to, co niezbędne – najlepiej bez konieczności używania samochodu. Wielu chce także mieszkać w pobliżu pracy. Redukuje to koszty związane z dojazdem, a do tego pozwala zaoszczędzić swój czas.

Ludzie szukają dziś rozwiązań, które pomogą im mieć więcej czasu dla siebie. Dla jednych będzie to rezygnacja ze stania w kolejce na rzecz zakupów dostarczanych do domu, dla innych mieszkanie w pobliżu pracy, sklepów i usług. Możliwość załatwienia wszystkich spraw na terenie swojego osiedla sprawia, że nie musimy posiadać samochodu. W razie potrzeby można go przecież wynająć albo poruszać się komunikacją miejską. Coraz więcej osób wybiera właśnie tę opcję – opowiada Jakub Orski z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. – Nowoczesne inwestycje, takie jak Osiedle nad Odrą, powstają w miejscach, które łączą w sobie bliskość terenów zielonych, handlu i usług, a jednocześnie są dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta.

 

Specjalizacja czy dywersyfikacja?

Same inwestycje są dziś projektowane w zupełnie inny sposób. Nie tylko obszar, lecz nawet poszczególne budynki współdzielą funkcje mieszkalne, usługowe i handlowe. Modele są różne: niekiedy na usługi przeznaczone jest całe piętro, innym razem jedynie kilka lokali. Nowoczesne osiedla często łączą różne typy mieszkań, skierowane do rozmaitych grup docelowych: zarówno te niewielkie metrażem, dla osób zaczynających swoje samodzielne życie w mieście, jak i te dla rodzin, z przestronnym ogródkiem i dwoma sypialniami. Zauważalne jest, że ludzie chcą dziś mieszkać nie tylko w otoczeniu podobnych sobie osób – pożądane jest mieszanie grup wiekowych, co sprawia, że łatwiej nam nawiązywać sąsiedzkie więzi.

Projektowanie osiedli wielofunkcyjnych, oprócz samej wygody dla mieszkańców, ma jeszcze jedną zaletę. Nie wyłącza dużych obszarów na znaczną część dnia: dzięki czemu miejsce zawsze tętni życiem. W godzinach przedpołudniowych zapełniają się biura i lokale usługowe, a popołudniami to właśnie w mieszkaniach i częściach wspólnych dzieje się najwięcej. Zapewnienie stałego ruchu sprawia, że okolica staje się bardziej bezpieczna i bardziej zadbana, a przestrzeń jest efektywnie wykorzystywana.

 

Reklamy