Aktualności Technologia

Wirtualna rzeczywistość – czy ma szansę podbić rynek?

Wirtualna rzeczywistość to technologia, która zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Obecnie funkcjonuje raczej w ramach ciekawostki, jednak ze względu na ogromny potencjał rozrywkowy tego sektora, narzędzia tego typu już za kilka lat mogą znaleźć się w każdym domu.

VR – co to takiego?

Wirtualna rzeczywistość to wykreowana cyfrowo trójwymiarowa przestrzeń, którą użytkownik może oglądać i w której może się poruszać. Zanurzamy się w niej dzięki goglom z wyświetlaczami, technologii śledzenia ruchu oraz dodatkowym akcesoriom, które dają nam wrażenie poruszania się po wirtualnym świecie.

Obecnie stoiska z wirtualną rzeczywistością funkcjonują najczęściej w ramach ciekawostki, która pozwala nam obcować z innowacyjną technologią i doświadczać czegoś nowego. Obrazy wyświetlane przed naszymi oczami pozwalają przenieść się w sztucznie wykreowaną scenerię i przeżyć m.in. spacer po dnie oceanu, spacer w kosmosie czy przejazd kolejką górską. Zaawansowany sprzęt elektroniczny umożliwia nam także wzięcie udziału w krótkich rozrywkach, w których możemy sprawdzić swój refleks, wcielając się na przykład w pogromcę zombie.

Wirtualna Rzeczywistość = Wielkie Rozczarowanie?

Do niedawna eksperci rynku technologicznego przepowiadali, że wirtualna rzeczywistość szturmem podbije cały świat i w ciągu kilku lat stanie się obecna w każdym domu. Tymczasem mimo upływu czasu, wciąż próżno szukać elektronicznych hełmów i gogli w prywatnych domach. Te urządzenia nadal kojarzą nam się z drogimi gadżetami, które przeznaczone są wyłącznie dla najbogatszych. W rozpowszechnianiu tego innowacyjnego sprzętu elektronicznego nie pomaga także wysoka cena sprzętu i jego oprogramowania. Choć obecnie na rynku dostępne są urządzenia przeznaczone dla prywatnych konsumentów o średnio zasobnych portfelach, jednak nadal powstaje bardzo niewiele pełnoprawnych gier, filmów i programów przygotowywanych właśnie pod wirtualną rzeczywistość.

Plany na przyszłość

O tym, że wirtualnej rzeczywistości nie należy skreślać zbyt szybko, wie każda osoba, która choć raz zanurzyła się w cyfrowym świecie. Niepowtarzalna możliwość wstąpienia do wybranej scenerii i wzięcia udziału w fascynującej przygodzie sprawia, że VR to technologia bardzo pożądana na rynku gier komputerowych. Możemy się spodziewać, że w przyszłości to właśnie ten kierunek rozwoju będzie postępował najszybciej.

Wirtualna rzeczywistość to technologia, która w krótkim czasie miała podbić światowy rynek. Niestety wysoka cena i powolny rozwój tej branży sprawiły, że na jej wyczekiwany sukces trzeba będzie jeszcze poczekać.

 

źródło obrazka; [ internet ]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com