Reklamy
Aktualności Biznes

Wrocław. Klimat do biznesu

Co piąta firma planująca inwestycje w nowych lokalizacjach rozważa Wrocław. To drugie, zaraz po Warszawie, najchętniej wybierane przez biznes miasto. Czym stolica Dolnego Śląska kusi inwestorów?

W badaniu Business Environment Assessment Study respondenci zostali poproszeni o wymienienie tych czynników, które wpływają na decyzję o zainwestowaniu we Wrocławiu. Każdy aspekt był oceniany w skali od 0 do 10. Pod uwagę wzięto między innymi infrastrukturę, dostęp do przestrzeni biurowej, wsparcie administracji publicznej, edukację czy potencjał zatrudnienia.

 

Przedsiębiorcy cenią sobie korzystną lokalizację oraz dobrze rozbudowaną infrastrukturę kolejową i lotniczą. To ważne zwłaszcza w przypadku firm działających na arenie międzynarodowej. Nie bez znaczenia jest dla nich fakt, że Wrocław uplasował się na trzecim miejscu w Polsce pod względem dostępnej powierzchni biurowej. Lokale biurowe i usługowe są w znacznej większości dobrze skomunikowane z różnymi częściami miasta, co jest atutem zarówno dla pracowników, jak i klientów. Przedsiębiorcy, którzy dopiero startują z własną działalnością, mogą zdecydować się początkowo na wynajem.

 

Tym, co napędza biznes we Wrocławiu, jest współpraca ze środowiskami akademickimi. Korzyści są obopólne: firmy dostają zaplecze do innowacyjnych badań, a absolwenci mogą znaleźć pracę na specjalistycznych stanowiskach. To z kolei stymuluje popyt na wybrane kierunki studiów.

 

Najwyższą ocenę w badaniu zyskały te czynniki, które kształtują Wrocław jako miejsce do życia: oferta kulturalna, edukacyjna czy handlowa, bezpieczeństwo i system opieki zdrowotnej. To ważne aspekty w perspektywie poszukiwania nowych pracowników, dla których byłyby one dodatkowym atutem przemawiającym za przeprowadzką. – Myśląc o prowadzeniu biznesu, nie można pomijać kwestii pracownika. Chodzi przecież o to, aby przeprowadzka za pracą niosła za sobą dodatkowe korzyści. We Wrocławiu powstaje obecnie wiele mieszkań dwu- i trzypokojowych, położonych na dobrze skomunikowanych osiedlach. Dziś dla wielu to właśnie dogodna lokalizacja, a nie pokaźny metraż jest synonimem komfortu – opowiada Jakub Orski, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Już w 2016 roku Forbes uznał Wrocław jako miasto najbardziej atrakcyjne dla biznesu. Pod uwagę wzięto wówczas przyrost firm na 1000 mieszkańców, dostępność programów współpracy z uczelniami, biur coworkingowych, programów wspierania początkujących firm, liczbę szkoleń i pomocy w uzyskiwaniu finansowania.

Reklamy

Komentarze