Reklamy
Aktualności Technologia

Wyciek danych ponad 500 milionów użytkowników Facebook

Numery telefonów i dane osobowe ponad 500 milionów użytkowników Facebooka, także Polaków, trafiły do sieci. Check Point ostrzega – ataki mogą się powtórzyć a przestępcy kontaktować z poszkodowanymi.

Na forum hakerskim Under the Bridge, nieznany użytkownik opublikował numery telefonów i dane osobowe setek milionów użytkowników Facebooka, w tym imiona i nazwiska, daty urodzenia, a w niektórych przypadkach także adresy e-mail. Na liście osób, których dane wyciekły, jest prawie 2,7 mln użytkowników z Polski. Ujawnione przez nieznaną osobę dane dotyczą ponad 533 mln użytkowników Facebooka ze 106 krajów, 32 mln z nich to użytkownicy w USA, 11 mln z Wielkiej Brytanii. Wyciekły: imiona i nazwiska, numery telefonów, Facebook ID lokalizacje, daty urodzenia, biografie oraz adresy e-mail.

– Wyciek danych ponad 500 milionów użytkowników Facebook może być powtórką wcześniejszego incydentu z 2019 roku. Ujawnione dane zostały oparte na pozwoleniu API, które umożliwiłoby każdemu zapytanie o numer użytkownika. Jak dotąd motyw publikowania danych w Internecie nie jest znany, ponieważ – jak wynika z dostępnych informacji, informacje udostępniane były bezpłatnie – podkreśla Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point w Polsce.

Przedstawiciel firmy Check Point zwraca uwagę, że nie jest to nowy trend. – Użytkownicy Facebooka powinni zachować ostrożność – w przypadku wycieku informacji cyberprzestępcy mogą wykorzystać te dane do ​​prób hakowania i phishingu za pomocą inżynierii społecznej. Należy zawsze zachować dodatkowe środki ostrożności, aby ustalić zasadność interakcji, nawet jeśli dana osoba jest kimś, komu ufasz – zwraca uwagę Głażewski.

Obraz: Pixabay.com

Reklamy