Reklamy
Aktualności Gospodarka Technologia

Wydobywanie kryptowalut – jak zbudować centrum danych?

Wszystkie te elementy łączą się w centrum wydobycia kryptowalut, aby zapewnić najlepsze możliwe doświadczenia z miningu.

Centrum danych – kapitałochłonna lecz długofalowa forma inwestycji

Centra danych kryptowalut to inwestycje kapitałochłonne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem i są przeznaczone do wydobywania kryptowalut. W przeszłości okazały się być dość dochodowe, aby doprowadzić ludzi do podekscytowania perspektywami wydobywania na dużą skalę. Mining to proces rozwiązywania złożonych zagadek kryptograficznych w celu sprawdzania poprawności transakcji w sieci rozproszonej. Specjalistyczne chipy i procesory mogą opracowywać algorytmy mieszające kryptowaluty w milisekundach. Często będą wymagać dedykowanej mocy komputera i odpowiedniego cyklu i są ustawione tak aby mogły pracować w nieprzerwany sposób, maksymalizując tym samym całkowitą wydajność centrum wydobycia wirtualnych walut. Potrzebne są wysokie ilości energii elektrycznej, aby obsługiwać taką operację. Aby utworzyć jedną z nich potrzeba czasu, zasobów, poświęcenia i zaangażowania.

Jak dochodowe jest wydobywanie kryptowalut?

Najprostszym sposobem określenia, czy wydobycie GPU będzie dla Ciebie korzystne, jest użycie kalkulatora. W tym celu posłuży choćby bardzo popularna strona Coinwarz. Wystarczy otworzyć dowolne łącze i widać wstępnie wypełnioną wartość 150 MH/s, 750 W i 0,10 USD/kWh dla szybkości haszowania, zużycia energii i ceny energii elektrycznej. Obecnie można będzie zatem spodziewać się 300 dolarów miesięcznie zysku, wydobywając Ethereum przy obecnym kursie i biorąc pod uwagę powyższe założenia. Aby dojść do takiego przekonania, dla przykładu można porównać dwie opcje do wydobycia GPU dla kart graficznych AMD Radeon RX 470 i Radeon RX 480. Wybierzmy RX 470, ponieważ działa niemalże tak samo jak 480 lecz zużywa mniej energii i mniej kosztuje. Po spędzeniu kilku godzin na przeglądaniu różnych zasobów i forów poświęconych wydobywaniu, większość osób deklaruje prędkość między 24 a 29 MH/s na pojedynczym GPU RX 470. Zakładamy uśredniając, że to będzie około 25 MH/s. Możemy spakować sześć kart do jednego urządzenia wydobywczego, co oznacza szacunek 150 MH/s (6 x 25 MH/s). Oszacowanie zużycia energii wynoszące 750 W jest oparte na każdym RX 470 GPU, który zużywa około 120 W, dzięki wysokiej wydajności pracy i wydajnemu zasilaniu. W sumie jest to 720 W dla GPU i 30 W na resztę systemu, czyli w zasadzie płytę główną i bezczynny procesor o małej mocy. Szacunkowo określając koszty wydobycia przy założeniu, że korzystamy z serwerowni zapłacimy 0.34 gr/KW, co stanowi bardzo preferencyjne warunki.

Specjalistyczny sprzęt do wydobywania kryptowalut

Oprogramowanie jest wiążącym elementem sprzętu przeznaczonego do miningu. Ponieważ proces wydobywania blokowego jest oparty na oprogramowaniu, odpowiedni sprzęt do wydobywania stanowi wsparcie dla tego procesu. Podobnie jak w przypadku zwykłego komputera, potrzebne są następujące podzespoły sprzętu do wydobywania:

  • Płyta główna – aby umożliwić częściom komunikację;
  • Karty graficzne – aby przetworzyć algorytm;
  • Dysk twardy (HDD/SSD) – aby zapisać Blockchain i nowo zweryfikowane transakcje;

 

  • Pamięć RAM – aby nadać programowi do wydobywania pamięć roboczą;
  • Zasilacz (PSU) – dla zapewnienia odpowiedniego zasilania poszczególnym częściom;
  • Ethernet – aby otrzymywać nowo zatwierdzone transakcje, które mają być przechowywane w Blockchain oraz nowe weryfikacje zakończone podczas wydobywania.

Warto podkreślić, że karta graficzna odgrywa największą rolę w określeniu, jak bardzo dochodowa będzie twoja koparka.

Od pomysłu do realizacji

Zazwyczaj mało prawdopodobne jest, że na świecie jest osoba, która budzi się z myślą co jeśli dziś zbuduję centrum danych? Zwykle ludzie podejmują takie decyzje w oparciu o szereg zdarzeń i warunków.

CCG Mining podjął taką decyzję w wyniku kombinacji czynników, z których pierwszy i ważny związany był z nadmierną ekscytacją dla nowej kryptowaluty jaką był wówczas Bitcoin a póżniej Ether. W ciągu nieco ponad roku Ethereum wygrał i osiągnął kapitalizację prawie miliarda dolarów. Oczywiście klienci CCG również chcieli uzyskać możliwość wydobywania tej nowej kryptowaluty – tłumaczy Michał Kwieciński, CEO/Advisor w CCG Mining, spółce technologicznej które oferuje między innymi możliwość wydobywania kryptowalut.

Magia wydobywania

Na początku marca 2016 roku CCG Mining ogłosiła uruchomienie wydobycia Ethereum i rozpoczęła przyjmowanie zleceń wstępnych. Kilka lat wcześniej firma rozpoczęła rozbudowę infrastruktury wydobywczej i była w posiadaniu wystarczających środków na budowę pierwszej farmy wydobywczej GPU, uruchomionej później na początku 2011 roku.

Ethereum najlepiej jest wydobywać na kartach graficznych. Wiele już zostało napisane w celu wyjaśnienia jakie są zalety wydobywania na kartach graficznych w porównaniu z wydobywaniem w oparciu o procesory CPU.

Ethereum używa bardzo złożonego algorytmu, co sprawia, że całkowicie niemożliwe jest wydobywanie na procesorze, a wydobycie GPU jest możliwe dla prawie każdej waluty.

Odpowiednie chłodzenie

Nie jest to jednak takie proste, jak umieszczenie kilku kart graficznych na stojakach w centrum danych. Główną komplikacją tutaj jest chłodzenie. Przypadki nowoczesnych serwerów są zaprojektowane i przystosowane do najbardziej efektywnego chłodzenia: z jednej strony z wlotem powietrza i wylotem powietrza z drugiej strony. Temperatura w przestronnym i zimnym budynku ostro wzrasta w miarę zbliżania się do pomieszczenia, w którym odbywa się magia miningu.

 Odpowiednie chłodzenie okazuje się kamieniem węgielnym centrum danych. Firma CCG Mining zrekonstruowała cały system wentylacji pomieszczeń zgodnie ze swoimi potrzebami. Na użytek swoich serwerowni firma wynajmuje duży magazyn w budynku byłych zakładów materiałów elektronicznych, które to powstały w latach 70 – ych. Aby utrzymać temperaturę sprzętu konsumującego 1200 kWh, która wynosi 65 – 70°C w zależności od temperatury otoczenia wynoszącej 20 °C, w ostateczności 30°C, wymiana powietrza musi wynosić 900 m³/h. Oznacza to, że potrzebujesz co najmniej 5-metrowego otworu na dopływ świeżego powietrza i dwóch kanałów wentylacyjnych o średnicy 630 mm z wentylatorem do wylotu powietrza – dodaje Michał Kwieciński.

Ponieważ sprzęt wydobywczy generuje duże ilości ciepła, problem z chłodzeniem staje się kluczowy. Najprostszym rozwiązaniem jest rozmieszczenie sprzętu w niskich temperaturach. Wydobywający kryptowalutę wytwarzają ogromne ilości ciepła, bowiem serwerownia wytwarza go prawie tyle, co centralny system grzewczy w większości domów! Czujniki temperatury znajdują się wszędzie w obiekcie, stale dostosowując chłodzenie wlotowe i wydechowe, aby zachować idealną równowagę.

Oprócz niezwykle skomplikowanych systemów chłodzenia, reszta wydaje się tak łatwa, jak składanie klocków Lego: płyty główne Asrock H81 Pro BTC, karty graficzne AMD R9 390 8GB, Sapphire Nitro + Rx 580, Rx 480 Nvidia 1060, 1070, 1080, 1080ti, wzmacniacze PCI-E służące do łączenia wielu wideo kart do ograniczonej liczby gniazd GPU na standardowej płycie głównej, a zasilacze CCG Custom PSU 2100W są montowane w standardowych metalowych stojakach.

Bezpieczeństwo

Po zbudowaniu własnego centrum danych kolejny priorytet po sprzęcie i chłodzeniu to bezpieczeństwo. Informacja tworzy pieniądze, a w tym przypadku informacje to pieniądz, nawet jeśli wirtualny. Oczywiście kamery są instalowane we wszystkich narożach gospodarstwa.

W chwili obecnej ponad tysiąc osiemset kart graficznych pracuje dla klientów, którzy weszli w świat kryptowalut, aby wykopywać cenne monety.

Technicy w tego typu obiektach pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby zapewnić, że wydobywanie kryptowalut odbywa się w pełni w bezpieczny sposób zarówno pod względem fizycznym jak i praktycznym. Stale monitorowane są zapory, monitory aktywności sieci i liczniki zasobów, zarówno w oparciu o oprogramowanie, jak i sprzęt, aby zapewnić niezależność od zakłóceń i włamań.

Wydobywanie w chmurze jako alternatywna metoda wydobywania

Niewielka liczba dużych producentów sprzętu do wydobywania dostarcza przemysłowi wydobywczemu najnowszy i najbardziej efektywny sprzęt. Usługi zdalnego hostingu i cloud miningu zwróciły się do klientów oferując im możliwości uczestniczenia w procesie wydobywczym bez potrzeby uruchamiania sprzętu. Daje to dalszą ewolucję wydobywania kryptowalut od hobbistycznej aktywności na wczesnym etapie, do profesjonalnego przemysłu, w którym ulokowane są duże ilości kapitału. Warto zauważyć, że te okoliczności nie obejmują kosztów generowania sprzętu do wydobywania, ani przychodów z opłat generowanych z tytułu świadczenia usług w zakresie górnictwa i usług hostingu na odległość, ani zysków zrealizowanych dzięki analizie cen kryptowaluty. W rezultacie całkowite przychody generowane przez wszystkie podmioty w branży wydobywania kryptowalut prawdopodobnie będą znacznie wyższe.

Chcąc wydobywać kryptowaluty najbezpieczniejszym sposobem było by pozyskanie niezbędnego wkładu finansowego jako punktu wyjścia i wybudowanie własnego sprzętu obliczeniowego, choć oczywiście wiążą się z tym koszty w tym te związane z dużymi rachunkami za energię elektryczną a także koniecznością aktualizacji sprzętu i oprogramowania. Dlatego też CCG Mining wyszedł naprzeciw zarówno poczatkującym entuzjastom kryptowalut jak i doświadczonym inwestorom, oferując możliwość doboru zakupu, konfiguracji odpowiedniego sprzętu i rozmieszczenie go w Data Center aby tam mógł nieprzerwanie pracować w odpowiednich do tego warunkach na bardzo korzystnych zasadach finansowych w myśl motta która przyświeca firmie: „We make it easy for You”, co oznacza dosłownie, że nie będziemy musieli martwić się o nic a jedynie przeliczać swoje zyski z wydobycia.

 

 

Reklamy