Reklamy
Aktualności Nieruchomości

Wynajmując mieszkanie na co zwrócić uwagę.

Wynajmując mieszkanie na co zwrócić uwagę. 

Zdecydowana większość osób, zainteresowana wynajmem w dużej mierze skupia się w szczególności na zapisach w umowie najmu. Dodatkowym zapisom dotyczącym rozliczenia za media i innym mniej istotnym kwestią z punktu widzenia całości wynajmu.  Na co więc zwrócić uwagę ? W większości przypadków na obejrzenie interesującego nas mieszkania mamy zaledwie kilka minut. Warto więc zrobić to z głową zanim podejmiemy ostateczną decyzję i podpiszemy dokumenty z właścicielem mieszkania. 

Przedstawiamy listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji najmu, w szczególności jeśli dotyczy to nieruchomości z rynku wtórnego. 

Lokalizacja mieszkania 

Jeśli już zdecydujemy się, na któreś z mieszkań, warto jest przyjrzeć się otoczeniu. Czy w pobliżu znajdują się interesujące nas instytucje takie jak sklepy, przedszkola, przychodnia czy urzędy. To ważne aby na wyciągnięcie ręki mieć dostęp do interesujących nas miejsc bez konieczności wsiadania w samochodów i dodatkowego przemieszczania się. Warto zwrócić uwagę czy w najbliższym sąsiedztwie nie jest prowadzona budowa bądź inne prace, które mogą nam uprzykrzyć wypoczynek w naszych czterech ścianach po ciężkim dniu w pracy. Jeśli posiadamy samochód, a może dwa to jak wygląda kwestia parkingu oraz miejsc postojowych. 

Stan techniczny mieszkania 

Pamiętajmy, stan w jakim odbieramy mieszkanie musi być szczegółowo opisany w protokole zdawczo – odbiorczym. Standardowo jest to załącznik do umowy, który z grubsza opisuje wyposażenie mieszkania w sprzęt RTV ale również usterki jakie obecnie są w mieszkaniu. Dlatego aby nie zostać posądzonym o zniszczenia już na starcie powinniśmy zwrócić uwagę na szczegóły jak instalacja elektryczna, przecież to nie tylko przewody ale również gniazdka, kinkiety, lampy itp., zwróćmy uwagę czy są odpowiednio zamontowane, nic nie odstaje, nie bzyczy. W końcu niesprawna instalacja elektryczna to jedna z najczęstszych powodów pożarów. 

Podczas wizyty w mieszkaniu sprawdźmy instalację wodno – kanalizacyjną. Ciśnienie wody może być inne na każdym piętrze, a przy udziale sąsiadów z niższych pięter może się okazać, że w godzinach porannych bądź wieczornych woda będzie płynąć zdecydowanie wolniej. Przy okazji ustalania dopływu wody do mieszkania zwróćmy uwagę na ich odpływ najbardziej narażone na zapychanie się są wanny, prysznice oraz zlew kuchenny, sprawdźmy czy woda opływa stabilnie i szybko. 

Grzyb – współlokator, które niekoniecznie chcemy mieć u siebie w mieszkaniu ale może się zdarzyć, choć ukryty przez właściciela w odpowiednim czasie przypomni się o sobie nowemu najemcy. Jeśli po wejściu do mieszkania nie czujemy wilgoci, jednak mieszkanie może sugerować występowanie. Sprawdźmy mostki termiczne czyli miejsc pod parapetami oraz łączenie ściany z sufitem. Często zdarza się, że ściany są zasłonięte meblami dlatego bądźmy czujni. 

Okna odpowiedzialne za wpuszczanie słońca w pogodny dzień do naszego mieszkania ale również to przez nie ucieka ciepło z naszego mieszkania w okresie grzewczym.  To co powinniśmy sprawdzić oprócz oględzin wizualnych sprawdźmy czy można je bez problemu otworzyć, skrzydła dobrze przylegają do ościeżnicy. Nie ma nic gorszego w zimę jak nieszczelne okno co gorsze w pokoju dziecięcym. 

Umowa 

W pierwszej kolejności upewnijmy się czy mieszkanie, które właśnie chcemy wynająć jest faktycznie osoby przedstawiającej się za właściciela, możemy poprosić go o wypis z księgi wieczystej i porównać z danymi na umowie. Jeśli właściciel mieszkania upoważnia inną osobę do zawarcia umowy poprośmy o okazanie pełnomocnictwa, które powinno być w formie aktu notarialnego. 

Kaucja i czas trwania 

Kaucja zwykle wynosi równowartość opłat za jeden miesiąc i z reguły jest rozliczana z ostatnim miesiącem najmu jednak może wynieść nawet sześciokrotność opłaty miesięcznej.

Jeśli chodzi o czas trwania umowy mamy to możliwość umowy na czas określony i nieokreślony. W przypadku podpisania umowy na czas określony zwykle jest to dwanaście miesięcy, zwróćmy uwagę w jaki sposób po zakończeniu okresu umowa może być kontynuowana czy przedłuża się automatycznie na kolejne dwanaście miesięcy, a może zmiania formę na czas nieokreślony. 

Co jeśli chcę wypowiedzieć wcześniej umowę podpisaną na rok ? W praktyce nie ma takiej umowy, której nie można wypowiedzieć jednak właściciele mieszkania twierdzą, że podpisana na rok nie przewiduje możliwości rozwiązania. Jeśli, ktoś z góry oczekuje, że będziemy wynajmować mieszkanie przez 12 miesięcy – osobiście bym zrezygnował. Sytuacja w moim życiu może się zmienić w każdej chwili, a my powinniśmy mieć pole manewru. 

Płatności 

Płatność na konto czy do “ rąsi “ płatność na konto jest zdecydowanie wygodniejsza poza tym mamy wszystkie transakcje zarchiwizowane na naszym rachunku bankowym, które w każdej chwili możemy zweryfikować w przypadku jakiś nieporozumień czy ewentualną chwilową amnezję właściciela mieszkania.  Sposób oraz termin powinien być określony w umowie. 

Kto jest zobowiązany do płacenia czynszu? Załóżmy, że w mieszkaniu mieszka trzech kumpli, ale umowa jest tylko na jednego. Co miesiąc każdy z nich zrzuca się  na czynsz. Co w przypadku kiedy pozostali przestaną płacić. Pozornie mogą myśleć, że odpowiedzialność spadnie na tego trzeciego, którego dane są na umowie. A pozostałym się upiecze. Niestety jest to błędne rozumowanie – wszyscy, którzy stale zamieszkują z najemcą (o ile są pełnoletni) odpowiadają solidarnie za opłaty.

Najem zwykły, a w papierach okazjonalny ?

Czy różni się najem zwykły od okazjonalnego w przypadku podpisania zwykłej umowy najmu prawo nieźle zabezpiecza nas przed ewentualną eksmisją jeśli my sami nie chcemy się wyprowadzić. Jest to zmora każdego właściciela mieszkania dlatego też właściciele często proponują podpisanie zamiast tradycyjnej umowy najmu, umowę najmu okazjonalnego , oczywiście o ile znajdzie się osoba, która taki dokument podpisze. Ja osobiście bym tego nie zrobił, dlaczego ? 

W przypadku umowy najmu okazjonalnego najemca podpisuje dokumenty w formie notarialnej, w której dobrowolnie poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opuszczenia mieszkania w wyznaczonym terminie zawartym w umowie. Dodatkowo wskazujemy nowy adres, gdzie będziemy mogli się wyprowadzić i jakby tego było mało oświadczenie właściciela tego lokalu, że nie będzie problemu i będziemy mogli się tam przeprowadzić.
 

Podsumowując szukając mieszkanie na wynajem nie skupiajmy się jedynie na umowie i ich zapisach  ale również zwróćmy umowę na stan techniczny mieszkania przecież w końcu chcemy w nim zamieszkać, a nie remontować ! 

Autor 

Krzysiek zespół Wynajem.pl 

Serwis wynajem.pl nie tylko pomaga swoim użytkownikom znaleźć rzeczy, których obecnie potrzebują, lecz także udostępniać swoje dobra. Poprzez wprowadzanie nowych technologii do użytku wypożyczalni, wprowadzamy narzędzie, które w prosty i szybki sposób umożliwia wynajęcie interesującej nas rzeczy. Usuwamy przeszkody, które dotychczas nas ograniczały!

Reklamy