Aktualności

Xevin Investments inwestuje w estoński inkubator Buildit.ee

Polski venture capital zainwestował w inkubator dla start-upów z obszaru hardware, specjalizujących się w  „internecie rzeczy” („internet of things”).

Dotychczas spółka Xevin Investments posiadała w swoim portfolio trzy inkubatory: technologiczny Xevin Lab dedykowany projektom z Polski, inkubujący projekty globalne Red Sky oraz Cube Group związany z reklamą internetową.

– Estoński Buildit to nasz czwarty akcelerator, ale pierwszy typu hardware. Tym razem zainwestowaliśmy w projekt zmieniający oblicze nie tylko internetu, ale również nasze codzienne życie. (…) Mając na uwadze to, że akceleratorów software jest obecnie około 200 na całym świecie, a hardware około 10, widzimy olbrzymi potencjał rozwoju tego typu start-upów – mówi Gwidon Humeniuk, członek zarządu Xevin Investments.

Buildit.ee to pierwszy akcelerator w rejonie Europy Wschodniej i krajów nadbałtyckich, który skupia się na projektach typu hardware. Inkubuje również firmy związane z nanotechnologiami i biotechnologiami. Początkującym start-upom zapewnia 3 miesięczny program mentorski, przestrzeń biurową w Tartu Science Park, prototypowe testy oraz doradztwo biznesowe swoich międzynarodowych partnerów z zakresu regulacji prawnych, bankowości, czy marketingu.

W pierwszej serii inwestycyjnej Buildit znalazły się m.in. start-upy: Jomi produkujące osobiste urządzenie monitorujące poziom wody w organizmie i przypominające o konieczności jego uzupełnienia, Eurobotics – ratownicze drony ratujące tonące osoby przed dotarciem na miejsce ekip ratunkowych, BlindSense – pióro umożliwiające osobom niewidomym korzystanie ze smartfonów, Heimdallr – system miniaturowych breloków, które umożliwiają odnalezienie zagubionych lub skradzionych przedmiotów (laptop, portfel), czy Vumbl – urządzenie monitorujące okolice podczas jazdy samochodem czy uprawiania sportów i przekazujące informację o potencjalnym niebezpieczeństwie.

 

 

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com