Reklamy
Aktualności Biznes

Yandex zapowiedział własną przeglądarkę i sklep z aplikacjami na Androida

Premiera Yandex Browser odbędzie się dziś o 17:00 czasu moskiewskiego. Niebawem światło dzienne ujrzy także Yandex.Store – alternatywny sklep z aplikacjami dla smartfonów i tabletów z systemem Android.

Cel stojący przed nową przeglądarką to zwiększenie udziału w rynku wyszukiwarek. Google jest domyślną wyszukiwarką w Firefox i Chrome, także na rynku rosyjskojęzycznym. Yandex dzięki popularyzacji własnej przeglądarki i ustawieniu swojej wyszukiwarki jako domyślnej będzie mógł pozyskać więcej użytkowników.

Sklep z aplikacjami w dniu premiery zaoferuje 40 tys. aplikacji, pozyskanych dzięki współpracy z Opera Software, która prowadzi Opera Mobile Store. Yandex.Store będzie preinstalowany na urządzeniach produkowanych przez firmy PocketBook, text oraz 3Q.

Yandex konsekwentnie buduje swój własny ekosystem, przypominający Google. Poza wyszukiwarką, przeglądarką i sklepem z aplikacjami firma oferuje także m.in. darmowy dysk w chmurze, aplikację do zamawiania taksówki czy system płatności elektronicznych.

Firma dynamicznie się rozwija. W drugim kwartale 2012 Yandex wygenerował 207,2 mln dol. przychodów – to o 50% więcej, niż w analogicznym okresie 2011 roku. Zysk netto wyniósł 60,5 mln dol. (wzrost o 76%).

Reklamy