Reklamy
Aktualności

Z notek Proseeda, czyli subiektywne podsumowanie tygodnia

Hit tygodnia: minister Jarosław Gowin rzuca wyzwanie zawodowym korporacjom. Twarde słowa: „Od deregulacji zawodów reglamentowanych rozpocznie się proces poszerzania i przywracania wolności gospodarczej Polaków” – ocenił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Wiecie, że polskie prawo reglamentuje dostęp do 380 zawodów? Słynący z umiłowania porządku i praworządności Niemcy ograniczają dostęp do 152, Francja do 150, Holandia do 134, a Estonia jedynie do 47 zawodów.
Trudno to polskie zamiłowanie pojąć, tym bardziej, że wiele z tych zawodów to samodzielni przedsiębiorcy. Minister Gowin podkreśla, że reglamentacja dostępu do zawodów to „wysokie ceny, niska jakość, wysokie bezrobocie wśród młodzieży, rozrost biurokracji i spowolnienie rozwoju gospodarczego przez brak konkurencyjności i innowacyjności”.
Święte słowa. Proces będzie trudny, burzliwy, będzie mnóstwo dyskusji i awantur. Oby zakończył się sukcesem – zyska na tym cała polska przedsiębiorczość.

Zamieszanie tygodnia: Nokaut przekombinował. Miało być pięknie – Grupa Nokaut ze swoją porównywarką wchodzi do WP, na giełdę i przejmuje Skąpca i Opineo. Wyszło co najmniej dziwnie. Pierwszy punkt się udał – Wirtualna Polska korzysta z Nokautu, zarzuciła swój stary projekt Tanio.pl. Korzyść obopólna. Ale dalej są schody. Nokaut już raz odkładał wejście na giełdę. Decyzja była zaskakująca, ale chyba nie wzbudziła kontrowersji. Dziś okazuje się, że przejęcie Skąpca i Opineo nie jest wcale tak do końca dograne, jak można było wnioskować z wypowiedzi przedstawicieli Nokautu. Obie firmy postawiły się okoniem, gdy Grupa Nokaut zebrała oferty. Poszło najwyraźniej o pieniądze – okazało się, że nie będzie ich za dużo, więc Skąpiec i Opineo musiałyby się sprzedać za mniejsze kwoty, niż oczekiwały. Trudno im się dziwić, szczególnie Skąpcowi, który osiąga bardzo przyzwoite zyski. Traci na tym Nokaut, szczególnie jego wizerunek. Myślenie życzeniowe wyprzedziło fakty i za karny jeżyk się należy.

Niedosyt tygodnia: nowe zasady dotacji 8.1. Czytaliśmy tytuł wiadomości z drżeniem serca. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zmieni zasady przyznawania dotacji z POIG 8.1, czyli dla e-biznesów. Czyżby postawiło na innowacyjność? Może przestaną powstawać kolejne klony serwisów zakupowych, sklepów z tym samym i innych przedsięwzięć o których nie chce nam się już pisać? Może nie będzie wydawania pieniędzy bez sensu, tylko po to, by je wydać i zamknąć interes? Może…? Nie, teraz e-bines może być prowadzony od dwóch lat a nie roku. I tak dobrze, ale tu jest potrzebna porządna systemowa zmiana a nie pudrowanie psującej się pomarańczy.

Konrad Bagiński

Reklamy