Reklamy
Aktualności

Z notek Proseeda, czyli subiektywne podsumowanie tygodnia

Sukces tygodnia: Use it better „Dlaczego szuka się inwestora, jeśli można zdobyć kapitał z innego źródła? Dlatego, że doświadczenie, wiedza i kontakty inwestora mogą popchnąć projekt dalej niż same pieniądze, które w niego zainwestował. Gdy rozmawialiśmy z polskimi funduszami, to żaden z nich nie mógł nam tego zaoferować. Pytałem ich o doświadczenie w międzynarodowych projektach, zagraniczne kontakty biznesowe, PR, a oni odpowiadali – nie mamy. Inwestowaliście w podobne firmy do naszej? Nie. Z drugiej strony, ich zainteresowanie nami też nie było wielkie. Nie zaiskrzyło” – mówił w 13. numerze Proseeda Łukasz Twardowski, współzałożyciel Use It Better. Ruszył więc do Doliny Krzemowej i robi tam kawał świetnej roboty. Właśnie wygrał prestiżowy konkurs GiGse Launchpad. UseItBetter zaprezentował dwa nowe produkty – Playful i Fairplay, do analizy zachowań graczy i pilnowania ich uczciwości. Po prostu robią to lepiej 🙂

Przepis tygodnia: nowela KPC. Czyli uproszczenie i przyspieszenie sądowych spraw dotyczących przedsiębiorców. Najważniejsza zmiana to likwidacja procedury gospodarczej, stosowanej do tej pory w procesach między przedsiębiorcami. Wymagała ona m.in. prekluzji – składania wniosków dowodowych w pozwie oraz pisemnej odpowiedzi na pozew w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Teraz ma być prościej i szybciej. Tak trzymać.

Absurd tygodnia: ZUS żeruje na naszych składkach. 1,5 miliarda złotych w 13 lat zarobił ZUS na prowizjach od składek przekazywanych do OFE. To sto kilkadziesiąt milionów rocznie – te pieniądze nie trafiają na konta emerytalne w OFE i nie pracują. ZUS twierdzi, że skoro ściąga i przekazuje to prowizja w wysokości 0,8% mu się należy. Bzdura! Ściąga i tak i tak, bo większość zatrzymuje dla siebie. A od składek, które przekazuje dla NFZ również liczy sobie prowizję, ale w wysokości 0,2% – cztery razy mniej. Czymś się te pieniądze różnią?

Konrad Bagiński

Reklamy