Aktualności

Z notek Proseeda: subiektywne podsumowanie tygodnia

Transakcja tygodnia, jak zwykle ogłoszona w piątkowe popołudnie. Grupa O2 kupuje 30% agencji Socializer za 6,8 mln zł – jej wycena rośnie z 14 mln do 23 mln zł. Dzieje się to w praktycznie przeddzień wejścia Socializera na New Connect. Jednocześnie ze struktur O2 do Socializera przechodzi Brand Karma, również zajmująca się social marketingiem. Jak ocenić tę transakcję? Lekkie zaskoczenie, przede wszystkim ceną. Czy Socializer faktycznie jest tyle wart, czy to tylko przedgiełdowy zabieg?
Niezdecydowanym polecam felieton Eryka Mistewicza w Forbesie: ROI: król oszustów, poświęcony social media marketngowi. Mistewicz jest kontrowersyjny, felieton wywołał burzę. Ale w wielu kwestiach nie sposób się z nim nie zgodzić. Osobiście krew mnie zalewa, gdy 13 w piątek na profilu poważnej marki motoryzacyjnej znajduję pytanie “Nie przejmujemy się dzisiejszą datą. A Wy? Jesteście przesądni?”. Albo inna poważna marka zadaje mi pytanie “Gdy zdaża Ci się[…]?” – oba cytaty autentyczne.

Pozytyw tygodnia – SaveUp. Nie przeczę – lubię SaveUp. Mają świetny produkt – algorytm rozpoznający obrazy. Wykorzystują go na różne sposoby, sięgając po rzeczy, których nikt u nas wcześniej nie próbował. Mam ich aplikację w komórce i ani razu jej nie użyłem by coś kupić. Ale i mnie dopadną. Tak jak dopadli czytelników Magazynu Film – po sfotografowaniu okładki najnowszego numeru (ze zdjęciami z planu “Dziewczyny z tatuażem”), przenosimy się do księgarni, skąd możemy zamówić książki Stiega Larssona bez kosztów przesyłki. Opis skomplikowany, ale sama akcja trwa sekundy. Więcej: SaveUp: zagrał w reklamie.

Rozczarowanie tygodnia: zamieszanie z Langloo.com. Cypryjski – hm, zarejestrowany na Cyprze – inwestor Morin Ltd. pozbył się swoich 20% akcji notowanej na NC spółki. Problem w tym, że zrobił to w październiku a powiadomił w styczniu a powinien od razu. Sprawą zajmuje się KNF. Straciło Langloo.com, akcje z 10 zł spadły poniżej złotówki, stracili inwestorzy. Rozczarowuje podejście IQ Partners – bo Langloo to spółka z ich portfela inwestycyjnego. Prezes Maciej Hazubski jest rozżalony współpracą, twierdzi, że nie wie kto stoi za Morin i obiecuje sprawdzanie przyszłych inwestorów. Nie mam powodów, by w to nie wierzyć. Ale… Niedawno sprzedawałem akwarium. Dokładnie przepytałem nabywcę po co mu ono, czy wie jak dbać o rybki, regulować temperaturę, kto się będzie nim zajmował. Sprzedając 1/5 firmy z ludźmi, w którą zainwestowałem byłbym jeszcze bardziej dociekliwy. Ale niektórzy widać nie są.

Konrad Bagiński

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com