Aktualności Gospodarka

Zakończyła się I edycja Kongresu Liderów Rzeczypospolitej

Kongres Liderów Rzeczpospolitej jest projektem skierowanym do środowiska akademickiego, którego celem jest odkrywanie i wzmacnianie kompetencji młodego pokolenia. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni wybitni specjaliści oraz przedstawiciele świata polityki, biznesu, nauki oraz mediów. Pozwoliło to na stworzenie forum wymiany doświadczeń w zakresie działalności publicznej, zawodowej i społecznej, w której aktywny udział biorą studenci oraz absolwenci uczelni wyższych.

 

Spotkanie zainaugurowało przemówienie prezesa Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych Włodzimierza Doli:

 

Młodzi ludzie chcą zostać i pracować w Polsce, jak wynika z badań realizowanych w ramach programu Start na Rynku Pracy, ale to na Państwie spoczywa obowiązek, aby ten kapitał utrzymać w kraju i zapewnić im lepszy start. Obowiązkiem obecnych Liderów Rzeczypospolitej jest dbanie o rozwój ojczyzny – mówi Włodzimierz Dola, Prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.

 

Następnie głos zabrali Wicepremier, Minister Finansów, Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki oraz Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, a także reprezentanci czołowych polskich instytucji biznesowych – Adam Góral – Prezes Zarządu Asseco Poland i Andrzej Goździkowski – Prezes Zarządu Cedrob.

 

Życzę sobie i Wam, żeby Polska z Was korzystała, ale także abyście Wy żyli w Polsce waszych marzeń. Kraju, który daje perspektywy rozwoju na każdej płaszczyźnie. To, czego Polska w tej chwili najbardziej potrzebuje to fachowcy wyspecjalizowani w swojej dziedzinie, ale także zaangażowani w rozwój swojego kraju. Potrzebuje liderów, którzy chcą czegoś więcej, ludzi takich jak Wy. Chciałbym abyście byli taką rycerską elitą naszego kraju, dbającą nie tylko o własną przyszłość ale także o dobro reszty społeczeństwa – mówił Wicepremier Mateusz Morawiecki.

 

Na Kongresie zostały również przedstawione wyniki badań programu Start na Rynku Pracy – pierwszego w Polsce projektu badawczego na tak dużą skalę. Celem programu jest diagnozowanie problemów, z którymi muszą mierzyć się studenci oraz absolwenci stojący u progi swojej ścieżki kariery zawodowej. Ogłoszono także wyniki konkursu Start na Rynku Pracy, w którym nagrodzono podmioty, najlepiej pomagające studentom zdobyć właściwe doświadczenie, wiedzę i kompetencje niezbędne do jak najlepszego rozpoczęcia swojej kariery zawodowej. W plebiscycie wyłoniono laureatów w 4 kategoriach:

Pracodawca – Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo

Uczelnia – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

Medium Akademickie – Seta tv Opole

Organizacja Akademicka – Koło Naukowe Design Thinking Space

 

Jak się przygotować, aby z sukcesem wejść na rynek pracy – to tytuł panelu eksperckiego, który prowadził dyrektor programu Start na Rynku Pracy. Podczas debaty przedstawiciele polskich instytucji, które odniosły sukces, podzielili się swoim doświadczeniem ze słuchaczami. Głos zabrali Waldemar Zbytek – Wiceprezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz Członek Zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości, Piotr Dziedzic – Członek Zarządu Polskiego Forum HR, dr Grażyna Melanowicz – Członek Rady Fundacji PZU, Joanna Czarnecka – Dyrektor Pionu Zarządzania Personelem PKO Panku Polskiego oraz Paweł Vogtt – Dyrektor Wydziału Bilansowania i Zarządzania Efektywnością Energetyki PKN ORLEN.

 

Młodzi ludzie, którzy kończą swoją edukację stają przed trudnym zadaniem jakim jest znalezienie pierwszej pracy. Pomimo, że społeczeństwo jest coraz lepiej wykształcone i posiada szerokie spektrum dodatkowych umiejętności (np. znajomość języków obcych) bezrobocie wśród młodych ludzi wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Dlatego tak ważne jest, aby przedstawiciele świata biznesu angażowali się w debaty z pokoleniem wchodzącym na rynek pracy. Wzajemne zrozumienie oczekiwań oraz wymagań z pewnością przyniesie korzyści również przyszłym pracodawcom.

 

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Organizatorzy Kongresu przygotowali dla uczestników szkolenia, dzięki którym mogli oni poszerzać swoją wiedzę, a także nabyć nowe umiejętności
i kompetencję. Podczas sesji warsztatowej odbyły się równolegle 4 spotkania. Słuchacze mogli dowiedzieć się m.in. w jaki sposób zarządzać zespołem, o czym opowiedział Andrzej Kozłowski z PKN Orlen. O tym jak czytać dzisiejsze media rozprawiał ze studentami Michał Szułdrzyński – zastępca redaktora naczelnego Rzeczypospolitej. Dr Sergiusz Trzeciak – ekspert w zakresie kształtowania wizerunku publicznego i marki osobistej poprowadził szkolenie na temat świadomego budowania ścieżki kariery, z kolei Krzysztof Lipson – menedżer ds. e-marketingu w sektorze bankowym zaprezentował przed uczestnikami tajniki marketingu internetowego. Kongres zakończyła prelekcja Marka Dąbrowskiego – kierowcy rajdowego i zawodnika Orlen Team, rozmowa poświęcona była na temat motywacji w działaniu społecznym i zawodowym.

 

Po sukcesie pierwszej edycji Kongresu organizatorzy już planują kolejne odsłony projektu.

 

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju oraz patronatem medialnym Polskiego Radia 24, portali interia.pl, istotnie.pl, waw4free, tygodnika „w Sieci” oraz Magazynu Akademickiego „Koncept”.

 

Więcej informacji na stronach: www.kongresliderowrp.pl , www.startnarynkupracy.pl

 

Start na Rynku Pracy to pierwszy w Polsce projekt badawczy na tak dużą skalę, skierowany do środowiska akademickiego. Podczas I edycji z 2016 roku przebadanych zostało ponad 2000 studentów, kilkadziesiąt urzędów pracy w całej Polsce, uczelni, biur karier oraz pracodawców. Celem realizowanych w projekcie badań jest wielopłaszczyznowe zdiagnozowanie wyzwań stojących przed studentami i absolwentami w ich przygotowaniach do wchodzenia na rynek pracy oraz prowokowanie aktywnego dialogu pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za szkolnictwo wyższe, studentami i pracodawcami. Projekt objęty jest patronatem Wicepremiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Rozwoju i Finansów, Wicepremiera Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Elżbiety Rafalskiej.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com